نیوزباکس

روابط عمومی دیجیتال تحولی که نمی‌توان آن‌را نادیده گرفت!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

وقتی صحبت از روابط عمومی دیجیتال به میان می‌آید با این پرسش مواجه می‌شویم که تعریف ما از این مفهوم چیست و چه استراتژی می‌تواند ما را در این حوزه به موفقیت برساند؟

واقعیت این است که بزرگان عرصه روابط‌ عمومی دیگر با قالب‌های سنتی این حرفه خداحافظی کرده‌اند. آن‌ها سوار بر قطار روابط عمومی دیجیتال هستند و این قطار با سرعتی مشابه یک فضاپیما در حال حرکت است.

پس از این قطار پر امکانات و سریع و سیر جا نمانید!

روابط عمومی دیجیتال کاتالیزور شماست!

امروزه ساختار و وظایف روابط‌ عمومی به شدت تغییر کرده‌ است.

دیگر وظیفه یک کارشناس روابط‌ عمومی صرفاً برقراری ارتباط با رسانه‌ها، انتشار اخبار یک شرکت یا سازمان در مطبوعات و خبرگزاری‌ها و تهیه بولتن‌ روزانه نیست.

روابط عمومی دیجیتال ترکیبی از روابط‌ عمومی در قالب سنتی همراه با بازاریابی محتوا و تسلط بر شبکه‌های اجتماعی است.

Digital Public Relations یا روابط عمومی دیجیتال با ایجاد فضایی پویا، مونولوگ‌ها (ارتباط یک سویه با مخاطب) را به دیالوگ (ارتباط دو سویه با مخاطب) تبدیل کرده و از این طریق با مخاطبان و مشتریان مستقیماً ارتباط برقرار می‌کند.

طبیعتاً با این رویکرد، اخبار و اطلاعات مستقیم و سریع به مخاطب مورد نظر می‌رسد و احتمالا توسط وی در سایر فضاهای اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود.

در واقع با این رویکرد می‌توانیم به عنوان مالک یک کسب‌وکار از شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و… نه تنها برای به اشتراک‌گذاری اخبار، بلکه برای دسترسی به مخاطبان‌مان استفاده کنیم.

بازاریابی محتوا در روابط‌ عمومی دیجیتال

حضور در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و … نیازمند محتوایی ارزشمند است.
بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم از بازاریابی محتوا استفاده کنید.
شاید بپرسید بازاریابی محتوا چگونه انجام می‌شود؟
این کار آسان و در عین حال کمی دشوار است!
شما باید محتوایی را که در اختیار دارید (مطالب منعکس شده در مطبوعات و …) با محتوای جدید ترکیب کنید.

بازاریابی محتوا = تجمیع محتوایی که قبلا تولید شده + بیان ارزش‌ها

مثلا یک مقاله چاپ‌ شده در روزنامه می‌تواند در قالب یک پست وبلاگ، به عنوان پست مهمان در وبلاگی دیگر، یک اینفوگرافی مثلا در سایت Pinterest، Facebook، روزنامه‌های محلی و سایر وب‌سایت‌های مرتبط بازنشر شود.

کاری که شما باید در اتاق روابط عمومی دیجیتال انجام دهید این است که محتوا را تولید کنید، آن‌را به اشتراک بگذارید، هدف‌گذاری کنید و دوباره آن‌را به اشتراک بگذارید و این فرآیند را بارها تکرار کنید. در واقع شما می‌توانید محتوای تولید شده را با رویکرد بازاریابی محتوا بارها و بارها در منابع مختلف منتشر کرده و به اشتراک بگذارید.

به طور مثال در این سطح از روابط عمومی گاهی اوقات به جای اینکه مقاله‌ای را در یک نشریه به چاپ برسانید، آن‌را به یک پست وبلاگ تبدیل کنید و از این طریق فضای پرسش و پاسخ را بین مخاطب و خودتان ایجاد کنید.

به کمپین‌های تبلیغاتی فکر کنید!

در روابط عمومی دیجیتال به کمپین‌هایی فکر کنید که می‌تواند با میان شما و مخاطبانتان تعاملی پویا و ماندگار ایجاد کند.

در مرحله هدف‌گذاری مجدد در تولید محتوا عجله نکنید. این‌بار یک قدم جلوتر بروید. به محتوا ارزش‌های جدیدی را بیافزایید و آن‌را بازنویسی کنید.

جی بئر (Jay Baer) می‌گوید: “اسب تروی در ظاهر بی‌خاصیت بود، اما در واقع بسیار مفید واقع شد! از این مثال در فروش استفاده کنید. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید مفید باشید و چگونه می‌توانید کمک کنید؟!”

ابزارها را نادیده نگیرید!

امروزه فعالیت در حوزه روابط عمومی دیجیتال به شما اجازه نمی‌دهد که ابزارهای روابط‌ عمومی را نادیده بگیرید.

بازاریابی محتوا، سئو (بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجوگر)، شبکه‌های اجتماعی، خدمات مشتریان و … همه ابزارهایی هستند که باید توسط یک کارشناس مورد استفاده قرار بگیرد.

بنابراین اگر با اصول اولیه و نحوه استفاده از این ابزار آشنایی ندارید، الان بهترین زمان برای یادگیری است. نگران نباشید و در این مفاهیم شیرجه بزنید! زمان را از دست ندهید.

وقتی که محتوا را آماده می‌کنید، قدم بلندتری بردارید و آن را برای سئو بهینه‌سازی کنید. این‌کار لزوماً و صرفاً توسط یک برنامه‌نویس یا کارشناس IT انجام نمی‌شود.

تعریف کلمات کلیدی را یاد بگیرید!

کلمات کلیدی مرتبط با محتوا و کسب‌و‌کارتان را تعیین کنید تا مخاطبان‌ در حین جستجوی کلمات در اینترنت، محتوا و مقاله‌های شما را بیایند.

شما به عنوان یک کارشناس باید یاد بگیرید که چطور کلمات کلیدی را تعیین کنید. تعریف درست کلمات کلیدی بسیار تاثیرگذار است. پس از تعریف کلمات کلیدی، آن‌ها را در مقالات و محتوای تولیدی به‌کار ببرید و بعد آن‌را در تمامی شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

با رویکرد روابط عمومی دیجیتال یک حساب توئیتر ایجاد کنید تا از این طریق بتوانید افراد مرتبط با کسب‌وکارتان، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را بیابید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، چرا که اصلی‌ترین مهارت یک کارشناس روابط‌ عمومی برقرار کردن ارتباط است.

ما می‌دانیم که برقرار کردن ارتباط با دیگران، رکن اساسی یک جامعه پویا است.

در سال‌های اخیر موجی از شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده و تاثیرگذاری فوق‌العاده‌ای بر برندسازی داشته است. از آن‌ها برای به اشتراک گذاشتن محتوای خود استفاده کنید. از ابزارها و ابزار شنیدن شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. درواقع بازنگری در محتوایی که منتشر کرده‌اید و ارزیابی را از طریق این ابزار انجام دهید، مخاطبان‎تان را شناسایی کنید، بازارهای جدید را کشف کنید، معایب کمپین‌ها را بیابید، خود را کنکاش و اصلاح و رقبا را ردیابی کنید تا به موفقیت برسید.

کنجکاو باشید و در کسب دانش نترسید!

یاد بگیرید، یادگیری بسیار مهم است. آموختن و فراگیری مهارت‌های جدید در موفقیت شما به عنوان یک بازاریاب حرفه‌ای و یا یک کارشناس روابط‌ عمومی بسیار حیاتی است.

مهم نیست که شما حرفه‌ای هستید یا آماتور، در هر حال خود را به چالش بکشید.

روابط‌ عمومی دیجیتال وآنچه که امروز می‌آموزید، شما را در انجام وظایف‌تان یاری می‌دهد. بنابراین روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید و به پیش بروید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.