سوشال لیسنینگ چیست؟ چرا شنیدن شبکه های اجتماعی مهم است؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

طبق تحقیقات موسسه Sprout Social بیش از ۴۸٪ مشتری‌ها از کسب و کاری خرید می‌کنند که پاسخگوی آن‌ها باشد. این یعنی برندهایی که پاسخگوی کاربران نیستند، نیمی از سهم بازار را از دست می‌دهند.

چند سالی هست که ارتباط مشتریان با کسب و کارها به ارتباطی دوطرفه تبدیل شده است. اگر قبلا کسب و کارها در تولید و توزیع کالا یا خدمات خود، اول به سود فکر می‌کردند و بعد به مشتری، حالا مجبورند در کنار توجه به سود، هوای مشتری را هم داشته باشند. چرا که امروزه فروش بیشتر وابسته است به مشتری.

این تغییر از زمانی شروع شد که سروکله‌ی شبکه های اجتماعی پیدا شد. شبکه های اجتماعی فاصله‌ی آدم‌ها را کمتر کرد و مرزها را برداشت. اما اثر پررنگ‌تری هم داشت. موازنه‌ی بین مشتریان و کسب و کارها – که سال‌ها کفه‌ی کسب‌وکارش سنگین‌تر بود – را هم به هم زد.

مشتریان که حالا صاحب رسانه شده بودند، می‌توانستند در رسانه‌ی خود درباره‌ی کسب و کارها صحبت کنند. آن‌‌ها را نقد یا تحسین کنند. نظرات آن‌ها حالا در ابعاد وسیعی دیده می‌شد. تا آن‌جا که کسب و کارها مجبور شدند نظرات آن‌ها را بشنوند.

و شاخه‌ی جدیدی به وجود آمد به نام سوشال لیسنینگ که ما آن را به شنیدن شبکه های اجتماعی ترجمه کرده‌ایم. شعار و دغدغه‌ی نیوزباکس هم همین است، ابزاری است برای شنیدن صدای مشتریان در شبکه های اجتماعی.

سوشال لیسنینگ چیست؟ و چرا مهم است؟
سوشال لیسنینگ چیست؟ و چرا مهم است؟

سوشال لیسنینگ چیست؟

سوشال لیسنینگ چرا مهم است؟

سوشال لیسنینگ از دو قدم مهم تشکیل می‌شود.

سوشال لیسنینگ چه فوایدی دارد؟

سوشال لیسنینگ را شروع کنید.

سوشال لیسنینگ چیست؟

سوشال لیسنینگ (Social Listening) یعنی گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی. یعنی به محتوای کاربران در شبکه‌های اجتماعی توجه کنیم تا واکنشی مناسب و به موقع نسبت به آنها داشته باشیم.

سوشال لیسنینگ به وجود آمد تا صداها بهتر شنیده شود. بعد از مدت کوتاهی رسانه های اجتماعی پر شد از گفت‌وگوها بین آدم‌های مختلف. گفت‌وگوهایی با مضمون‌های مختلف. از اعتراض و شکایت گرفته تا بیان دغدغه و آرزو که تاثیری به مراتب سریع‌تر از رسانه‌های سنتی (رادیو و تلویزیون) داشتند.

در میان این گفت‌وگوها از برندها و محصولاتشان به وفور صحبت می‌شد. کسب‌وکارها و سازمان‌های بزرگ و کوچک برای اینکه بدانند درباره‌شان چه صحبت‌هایی می‌شود، شروع کردند به پایش برند و محصولات و خدماتشان در شبکه های اجتماعی.
ابزارهای سوشال لیسنینگ هم به وجود آمدند که هر وقت کاربری درباره‌ی یک برند محتوایی منتشر کرد، آن برند را در جریان قرار می‌دادند.

ابتدا سازمان‌ها و برندهای بزرگ به سراغ این ابزار رفتند و از آن استفاده کردند. توییت زیر را ببینید. کاربر حرف دلش را درباره‌ی یک موضوع زده است. به نظر شما اسنوا به صورت اتفاقی آمده و این کامنت خوشگل را گذاشته؟

سوشال لیسنینگ اسنوا

و سپس سوشال لیسنینگ تبدیل به یک استراتژی برای توسعه کسب‌وکارها و شناخت بازار شد. کسب‌وکارهایی که برایشان رهبری بازار اهمیت داشت روی آن سرمایه‌گذاری کردند.

اما هنوز هم خیلی‌ها به سراغش نرفته‌اند. مثلا این توییت را ببینید. شرط می‌بندم مدیران این برند روحشان هم خبر ندارند که 700 نفر درباره‌ی اینکه کیفیت محصولشان خوب نیست توافق دارند، که اگر می‌دانستند، یک واکنشی نشان می‌دادند.

چرا سوشال لیسنینگ مهم است؟

سوشال لیسنینگ چرا مهم است؟

فکر می‌کنم خودتان متوجه شده‌اید که سوشال لیسنینگ چرا مهم است. سوشال لیسنینگ به شما امکان تعامل با مشتریان را می‌دهد. راه تعامل وقتی باز می‌شود که پیام ردوبدل شود و این فرایند شنیدن است که پیام را منتقل می‌کند.

اگر شما نشنوید چگونه می‌توانید باگ‌های محصولات و خدمات خودتان را بشناسید و آن‌ها را بهبود دهید؟ چگونه متوجه می‌شوید که هزاران مشتری پستی را که درباره‌ی کیفیت بد خدمات شماست را لایک کرده‌اند؟

اگر صداها را نشنوید، ممکن است حجم این صدا آنقدر زیاد شود که سرتاسر شبکه های اجتماعی را بگیرد. آن‌وقت دیگر نمی‌توانید نشنوید!

سوشال لیسنینگ تیپاکس

سوشال لیسنینگ به شما این امکان را می‌دهد که احساسات مخاطبان درباره‌ی سازمان و برند و محصولاتتان را ببینید و پیش از اینکه بحرانی به وجود آید برای آن اقدامی کنید.

از طرف دیگر مشتریان شما اطلاعات مفیدی درباره‌ی چیزهایی که دوست دارند و چیزهایی که دوست ندارند، به اشتراک می‌گذارند. آن‌ها دوست دارند که به نظراتشان توجه شود.

این را آمار هم تایید کرده است. ۸۳٪ از کاربرانی که در مورد برندی نظر می‌دهند، واکنش برندها را دوست دارند. پاسخ برندها در آن‌ها احساس خوبی ایجاد می‌کند و احساس خوب منتج به ارتباط خوب و طولانی می‌شود.

هر چه حال مشتریان در کنار شما و در ارتباط با شما بهتر باشد، سفرشان همراه با شما طولانی‌تر خواهد بود.

سوشال لیسنینگ از دو قدم مهم تشکیل می‌شود

تا اینجا از شنیدن صحبت کردیم. اما یک مسئله مهم دیگر هم وجود دارد. اینکه با شنیده‌ها می‌خواهید چکار کنید. اینجا می‌خواهم درباره‌ی دو مفهوم صحبت کنم و تفاوت این دو را تشریح کنم.

مفهوم اول مانیتورینگ، رصد یا پایش. این مفهوم یعنی برند و محصولات خود را همواره مانیتور و رصد کنیم. چگونه؟ با ابزارهای سوشال لیسنینگ.

در این ابزارها کلمات مهمی که می‌خواهید محتواهای مرتبط با آن‌ها را دریافت کنید، را تعریف می‌کنید.

این کلمات می‌تواند نام برند یا محصولات و خدمات شما باشد یا نام شرکای کلیدی شما یا حتی رقبا.

ابزار سوشال لیسنینگ جست‌وجو می‌کند و از میان میلیون‌ها محتوایی که هر روز در شبکه های اجتماعی منتشر می‌شوند، محتواهایی که دارای این کلمات هستند را پیدا می‌کنند.

بسیاری از مخاطبان برای اینکه برند شما در جریان نظرشان قرار بگیرد، صفحه‌ی شما را منشن می‌کنند، اما خیلی‌ها هم این کار را نمی‌کنند. شما شاید بتوانید منشن‌ها را بخوانید و پاسخ دهید اما چگونه می‌خواهید آن‌هایی که شما را منشن نکرده‌اند پیدا کنید؟

بنابراین در مانیتورینگ انتخاب، ثبت و جمع‌آوری کلمات مهم و کلیدی انجام می‌شود. برای آنکه بدانید چه کلماتی را بهتر است برای پایش انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنم «8 کلیدواژه‌ای که باید در پایش شبکه های اجتماعی به آن‌ها توجه کنید» را بخوانید.

حالا برویم سراغ مفهوم دوم یعنی «شنیدن» یا «Listening». شنیدن همان اقدامی است که پس از دریافت محتوا انجام می‌دهید.

این اقدام ممکن است کامنت گذاشتن زیر پست یک مشتری ناراضی و دلجویی از او باشد یا تجزیه و تحلیل احساس مخاطبان یا اضافه کردن یک ویژگی جدید به محصولتان یا ارائه محصولتان به کاربری که به دنبالش می‌گردد و روحش هم خبر ندارد که شما آن را دارید.

سوشال لیسنینگ چه فوایدی دارد؟

حفظ مشتریان و جذب مشتری جدید، مهم‌ترین هدف سوشال لیسنینگ است. شنیدن حرف‌های مشتریان فواید زیادی برای کسب‌وکارها دارد، این فواید را می‌توان در چهار دسته طبقه‌بندی کرد:

1- محافظت از برند

در شبکه های اجتماعی، هر لحظه ممکن است پستی در انتقاد از برند یا محصولات شما منتشر شود که اگر به آن توجه نکنید و واکنش مناسب و به موقع نشان ندهید، منجر به وقوع بحران برای برند شما می‌شود.

یک پاسخ مناسب نه تنها از بحران پیشگیری می‌کند، بلکه می‌تواند مشتریان ناراضی را به مشتریان راضی و وفادار تبدیل کند. همچنین با شنیدن گفت‌وگوهای کاربران در شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید درک کنید که مردم نسبت به برند شما یا رقبای شما چه احساسی دارند.

محافظت از برند با سوشال لیسنینگ

2- پیدا کردن سرنخ‌های فروش باکیفیت

بسیاری از کاربران برای برطرف شدن دغدغه‌ها و نیازهایشان، آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌کنند تا مناسب‌ترین راه‌حل را دریافت کنند. حتی پیش از خرید، با دنبال‌کنندگانشان مشورت می‌کنند.

اگر شما راه‌حل مناسبی برای آن‌ها داشته باشید و بتوانید نیازشان را برطرف کنید، به احتمال زیاد از شما خرید خواهند کرد. کافی است به موقع حاضر شوید و راه‌حل خود را ارائه دهید.

پیدا کردن سرنخ‌های فروش با سوشال لیسنینگ

3- پیدا کردن نیاز بازار

سوشال لیسنینگ به شما کمک می‌کند که زودتر از رقبا نیازهای جدید مشتریان را شناسایی کنید و محصولات و خدمات خود را بر اساس آن توسعه دهید؛ یا در معرفی محصول و خدماتتان، بر ویژگی‌ای تاکید کنید که نیازهای مشتریان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

4- پیدا کردن ذائقه مخاطبان

با شنیدن دغدغه‌های مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید محتواهایی با موضوعات موردنیاز آن‌ها تولید کنید. با این کار علاوه بر اینکه کاربران به دنبال کردن شما ترغیب می‌شوند، بلکه احتمال اینکه شما را به دوستانشان معرفی کنند، بالاتر خواهد رفت.

با شناسایی این پتانسیل‌ها می‌توان آن‌ها را حفظ یا حتی به عنوان مزیت رقابتی تقویت کرد. همچنین مخاطبان به مشکلات یا نقاط ضعف یک برند هم اشاره می‌کنند؛ باید به این نظرات هم توجه شده و در راستای آگاه‌سازی مخاطب یا اصلاح آن، پاسخ مناسب داده شود.

5- تحلیل وضعیت رقبا

کاربران درباره‌ی رقبای شما هم صحبت می‌کنند. با سوشال لیسنینگ می‌توانید، نقاط قوت و ضعف رقبای خود را به خوبی شناسایی و عملکرد آن‌ها را زیر نظر بگیرید. پیگیری عملکرد رقبا یک حسن بزرگ دارد. باعث می‌شود خطاهای آن‌ها را ببینید و آن‌ها را تکرار نکنید.

6- شناسایی اینفلوئنسرهای مناسب

انتخاب اینفلوئنسر، مهم‌ترین عامل موفقیت یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ است. با سوشال لیسنینگ می‌توانید کاربران تاثیرگذاری که در حوزه فعالیت شما محتوا منتشر کرده‌اند را شناسایی کنید و در پروژه‌های تبلیغاتی خود از کمک آن‌ها بهره‌مند شوید.

ابزارهای سوشال لیسنینگ

با جست‌وجوی عبارت social listening یا social media listening tools ابزارهای مختلفی برای شنیدن شبکه های اجتماعی خواهیم یافت. ابزارهایی که هر کدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و شما می‌توانید بر اساس نیاز خودتان یکی را انتخاب کنید.

در مقاله «معرفی 10 ابزار شنیدن شبکه های اجتماعی» بهترین این ابزارها (Mention.com، Brand24.com، Sproutsocial.com، talkwalker.com) را معرفی کرده‌ایم.

همچنین به این نکته اشاره کرده‌ایم که بیشتر این ابزارها زبان فارسی را پوشش نمی‌دهند و همچنین برای خریداری سرویس آن‌ها نیاز به پرداخت دلاری است، به همین خاطر پیشنهاد ما این است که از ابزارهای ایرانی استفاده کنید.

سوشال لیسنینگ را شروع کنید

انجام فرایند سوشال لیسینیگ بدون ابزار ممکن نیست. مراحل کار با این ابزارها به این ترتیب است که ابتدا شما کلمات کلیدی مورد نظر خود را تعریف می‌کنید. کلمات کلیدی، کلمات مهمی هستند که می‌خواهید پست‌ها و توییت‌های مرتبط با آن‌ها را دریافت کنید.

ابزار شنیدن شبکه های اجتماعی تمام پست‌ها و توییت‌هایی که از این کلمات استفاده کرده‌اند را به شما نشان می‌دهند. سپس با نمودارها و گزارش‌های متنوع، تحلیل دقیقی از وضعیت این کلمات به شما می‌دهند که می‌توانید بر اساس آن‌ها اقدام کنید.

نیوزباکس یکی از این ابزارهاست. شما این فرصت را دارید که به مدت هفت روز به صورت رایگان در نیوزباکس ثبت‌نام کنید و با این ابزار شبکه های اجتماعی را بشنوید.

🔎 سوالات متداول

سوشال لیسنینگ چیست؟

سوشال لیسنینگ (Social Listening) یعنی گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی. یعنی به محتوای کاربران در شبکه‌های اجتماعی توجه کنیم تا واکنشی مناسب و به موقع نسبت به آنها داشته باشیم.

سوشال لیسنینگ چگونه انجام می‌شود؟

سوشال لیسنینگ از دو قدم تشکیل می‌شود.
قدم اول: مانیتورینگ. در این قدم کلمات مهم و کلیدی که می‌خواهیم محتواهای مرتبط با آن‌ها را دریافت کنیم (مثل نام برند، نام محصولات و خدمات، نام رقبا) را در ابزار سوشال لیسنینگ تعریف می‌کنیم. سپس هر روز محتواهایی که این کلمات در آنها به کار رفته را دریافت می‌کنیم. اصطلاحا برند و محصولات خود را مانیتور کنیم.
قدم دوم: لیسنینگ یا شنیدن. در این قدم بر اساس محتواهای دریافتی اقدامی انجام می‌دهیم. این اقدام ممکن است کامنت گذاشتن زیر پست یک مشتری ناراضی و دلجویی از او باشد یا تجزیه و تحلیل احساس مخاطبان یا اضافه کردن یک ویژگی جدید به محصول یا ارائه محصول به کاربری که به دنبالش می‌گردد و روحش هم خبر ندارد که ما آن را داریم.

هزینه سوشال لیسنینگ چقدر است؟

تعرفه ابزارهای سوشال لیسنینگ بر اساس دو عامل تعیین می‌شود:
تعداد کلمات کلیدی و تعداد محتوای دریافتی (که به آن منشن گفته می‌شود).
تعرفه‌های ابزار سوشال لیسنینگ نیوزباکس از 550 هزار تومان ماهانه شروع می‌شود. این هزینه برای 2 کلمه کلیدی و 1000 منشن است.
هر چه تعداد کلمات کلیدی و تعداد منشن‌ها افزایش پیدا می‌کند، هزینه‌ها هم افزایش می‌یابد.
برای اطلاع از تعرفه به صفحه تعرفه نیوزباکس مراجعه کنید.


نظرات

کوپرینت
۲۳ اسفند ۱۳۹۹
پاسخ

ممنون از مقاله خوبتون، ما میتونیم هر مقاله و مطلبی رو براتون چاپ کنیم، و به هر نقطه ای که بخواید ارسال کنیم! پرینت انواع جزوات، کتاب ها و پوسترها با تضمین کیفیت #کوپرینت: مرکز تخصصی کپی و پرینت آنلاین


رامتین علوی
۱۷ فروردین ۱۴۰۰
پاسخ

میشه توضیح بدید چه طوری با سوشال لیسنینگ میشه سرنخ فروش پیدا کرد؟

  امیرحسین قاضی
  ۱۸ فروردین ۱۴۰۰
  پاسخ

  همونطور که در قسمت "سوشال لیسنینگ چه فوایدی دارد" نوشتم، هر جایی که کاربری درباره‌ی دغدغه یا نیازش پست بذاره، اگه شما برای نیاز و دغدغه او راه‌حلی داشته باشید، بهترین زمان برای ارائه است و او به احتمال زیاد مشتری شما خواهد شد.


بهناز ساعدی
۲۸ شهریور ۱۴۰۰
پاسخ

آوردن مثال های عینی از پایش شبکه های اجتماعی خیلی ملموس و خوبه لطفا بیشتر استفاده کنید از این مثال ها تو زمینه های مختلف.. چون به درک بهتری از مانیتورینگ و سوشال لیسنینگ منجر میشه

  امیرحسین قاضی
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
  پاسخ

  ممنون به خاطر پیشنهاد خوبتون. حتما


محمود حجتی
۱۱ مرداد ۱۴۰۱
پاسخ

عالی بود لطفا در مورد رشد کسب و کارهم مقاله بگذارید

  امیرحسین قاضی
  ۱۱ مرداد ۱۴۰۱
  پاسخ

  خوشحالم که مورد توجه‌تون قرار گرفته.


افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده است *

نام*

ایمیل*

جدیدترین مقالات

blog-post-image
بررسی روندهای جدید در روابط عمومی برای موفقیت در سال ۲۰۲۴

زمان مطالعه: 8 دقیقه در این مقاله به بررسی تغییراتی که در سال ۲۰۲۴ برای حوزه روابط عمومی…

blog-post-image
فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی: تحول در روابط عمومی

زمان مطالعه: 8 دقیقه با ما همراه باشید تا در این مقاله به شما نشان دهیم که چگونه…

blog-post-image
ChatGPT ابزاری برای نوآوری در روابط عمومی و بازاریابی

زمان مطالعه: 7 دقیقه در اینجا، با راهنمای عملی استفاده از ChatGPT در بازاریابی و روابط عمومی آشنا…