نیوزباکس

ابزار پایش شبکه‌های اجتماعی؛ راهی تضمینی برای تبدیل آمار به درآمد!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

این روزها شبکه‌های اجتماعی به اصلی‌ترین پلتفرم‌ها برای بازریابی و ارتباط با مشتریان تبدیل شده‌اند و همین موضوع سبب تمرکز بیشتر بازاریابان و صاحبان برندها بر روی این شبکه‌ها شده است.

ابزار پایش شبکه‌های اجتماعی؛ راهی تضمینی برای تبدیل آمار به درآمد!

استفاده از ابزار پایش شبکه های اجتماعی برای رصد اخبار، بهترین روش برای ارتباط موثر با مشتریان بوده و یکی از مهمترین ارکان برندینگ در فضای مجازی به شمار می‌رود. در این مقاله سعی داریم شما را با ابزار رصد فضای مجازی و نقش پایش و تحلیل اخبار در کسب و کار آشنا نماییم.

سیر تا پیاز پایش شبکه های اجتماعی

ابزار پایش شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی مختلف علاوه بر اینکه محیطی بسیار مناسب برای تبلیغات و معرفی هستند، یک راه عالی برای حفظ شهرت برند و شرکت شما نیز به حساب می‌آیند. به‌علاوه می‌توان گفت این شبکه‌ها بهترین پلتفرم برای آگاهی از نظرات مردم درباره خدمات و محصولاتتان به شمار می‌روند. شنود در شبکه‌های اجتماعی “Social Listening” اصطلاحی است که برای اطلاع از بازخوردهای موجود در میان مخاطبان شما در شبکه‌های اجتماعی بکار رفته است.

استفاده از این گزینه ضمن کمک به بالابردن آگاهی از نام تجاری، مستقیما سبب افزایش درآمد شما نیز می‌شود. برای اطلاع از مفهوم افزایش آگاهی از برند و تاثیر آن در بالا رفتن درآمد، مقاله افزایش آگاهی برای نام تجاری را مطالعه فرمایید.

شنود در شبکه‌های مجازی با استفاده از ابزار پایش شبکه های اجتماعی و به منظور رصد اخبار مورد نیاز شما انجام می‌شود. در این روش شما از نظرات و نگرش‌های مردم در رابطه با برند خود مطلع شده و در جریان بحث‌های مرتبط با کلمات کلیدی موجود در حوزه فعالیت خود و رقبای حاضر در بازار قرار خواهید گرفت.

اهمیت این موضوع از آن جهت است که شما بعد از شنود در دنیای مجازی، با پایش و تحلیل اخبار خواهید توانست استراتژی مناسب را اتخاذ کنید. در نتیجه می‌توانید قدم‌های محکمی در راستای تحقق اهداف خود بردارید. شنود شبکه‌های مختلف اجتماعی یک اقدام دو مرحله‌ای بوده و این مراحل عبارتند از:

  • نظارت اجتماعی: این کار توسط ابزار رصد فضای مجازی و به منظور جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز صورت می‌گیرد.
  • آنالیز و اقدام مناسب: در این مرحله بعد از رصد اخبار به دست آمده و ارزیابی آن‌ها، اقدامات مناسب برای رفع نیاز مشتریان و بهبود اوضاع انجام می‌شود.

شنود در شبکه‌های اجتماعی چیزی فراتر از اعداد و ارقام است و به شما کمک می‌کند که از احساس مردم نسبت به خود و سایر رقبا مطلع شده و به نظرات مثبت و منفی موجود پاسخ دهید. “Social listening”  به جای توجه به گذشته، نگاهی رو به جلو داشته و به شما در بهبود وضعیت کسب و کار خود و افزایش درآمد کمک فراوانی می‌نماید.

5 دستاورد مهم پایش شبکه های اجتماعی

اهمیت ابزار پایش شبکه‌های اجتماعی

پایش و تحلیل اخبار شبکه‌های اجتماعی به‌ وسیله ابزار پایش شبکه های اجتماعی، مهم‌ترین قدمی است که می توانید در زمینه برندینگ در این فضا بردارید. این‌کار مستقیما شما را به سوی سود بالا و درآمد بیشتر هدایت می‌کند.

5 دستاورد مهم شنود شبکه‌های مجازی به شرح زیر می‌باشند:

  • مشارکت مشتری: استفاده از ابزار شنود در شبکه‌های اجتماعی بستری برای گفتگو در مورد برند و خدمات شما فراهم آورده و فرصت را برای ایجاد تعامل با مشتریان مهیا می‌سازد.
  • امکان تغییر استراتژی در زمان مناسب: استفاده از ابزار پایش شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهد که ضمن اطلاع از واکنش‌های موجود در میان مشتریان، در صورت وجود بازخوردهای منفی، در بهترین زمان ممکن نسبت به تغییر استراتژی اقدام نمایید. این موضوع باعث می‌شود واکنش‌های مثبت به مقدار زیادی افزایش یابد.
  • اطلاع از وضعیت خود در میان رقبا: با استفاده از ابزار رصد فضای مجازی می‌توانید از وضعیت خود در بازار رقابت مطلع شده و جایگاه خود را در بازار و میان سایر رقبا مشخص نمایید. این کار به شما کمک می کند تا نسبت به تغییر رویه و بهبود اوضاع اقدام نمایید.
  • کشف نقاط ضعف: پایش و تحلیل اخبار به‌وسیله شنود شبکه‌های اجتماعی سبب می‌شود تا با آگاهی از انتقادات مردم نسبت به محصولات و خدمات خود، هر چه سریع‌تر نسبت به رفع ایرادات موجود دست‌به‌کار شوید.
  • شناسایی افراد تاثیرگذار در حوزه فعالیت خود: رصد اخبار توسط ابزار پایش شبکه های اجتماعی بهترین اقدام برای اطلاع از گروه‌ها و اشخاص تاثیرگذار در صنعت شما است. این موضوع این امکان را فراهم می‌سازد که از آن‌ها برای تبلیغات و بالا بردن آگاهی از برند خود استفاده نمایید.

نکات طلایی درباره استفاده از ابزار پایش شبکه های اجتماعی

استفاده از ابزار پایش شبکه‌های اجتماعی برای رصد اخبار، مهمترین تصمیمی است که در زمینه برندینگ در فضای مجازی می توانید بگیرید. این ابزار به طور مستقیم در افزایش آگاهی از برند شما تاثیرگذار خواهد بود؛ اما این تاثیر در صورتی تبدیل به موفقیت قطعی خواهد شد که به نکات طلایی موجود در این زمینه توجه کنید. به‌علاوه از این نکات برای پیشبرد اهداف خود استفاده نمایید.

اولین نکته‌ای که در مسیر موفقیت باید روی آن تمرکز کنید، پایش و تحلیل اخبار برای اطلاع از شبکه‌ای است که مخاطبان بیشتری در آن دارید. اینکه متوجه شوید کدام شبکه اجتماعی گروه بیشتری از مشتریان شما را در خود جای داده بسیار مهم‌تر از این است که بدانید آن‌ها در مورد شما چه می‌گویند.

دومین فاکتوری که در مورد استفاده از ابزار پایش شبکه های اجتماعی از اهمیت فراوانی برخوردار است، داشتن توجه کافی به رقبای حاضر در بازار است. از اشتباهات رقیبان درس بگیرید و از آن‌ها برای تغییر استراتژی یا وضع دستورالعمل‌های جدید استفاده نمایید. نکته مهم دیگری که بعد از بهره‌گیری از ابزار رصد فضای مجازی باید در نظر داشته باشید، توجه دقیق به آمار ارائه شده توسط این ابزار است. توجه داشته باشید که اگر داده‌های مورد نیاز را در اختیار دارید ولی اقدامی در جهت استفاده از این آمار انجام نداده‌اید، شنود اجتماعی نکرده‌اید.

به طور خلاصه می‌توان گفت که استفاده از ابزار پایش شبکه های اجتماعی برای رصد اخبار، گام مهمی در راستای بالا بردن آگاهی از برند شما محسوب می‌شود.این ابزار با ارائه تصویر کلی از بازخوردهای موجود در بازار، به شما در تبیین استراتژی‌های مورد نیاز برای کسب موفقیت بیشتر و تبدیل شدن به برندی معروف کمک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.