نیوزباکس

رصد فضای مجازی بهترین راه پیشبرد اهداف برندینگ

زمان مطالعه: 8 دقیقه
رصد فضای مجازی

شبکه‌های اجتماعی یکی از انقلاب‌های عصر تکنولوژی است که ارتباط بین انسان و دستگاه‌های الکترونیکی را چند برابر کرده اند. فضای مجازی امروزه میزبان حجم زیادی از داده‌ها می‌باشد که با سرعت بسیار بالایی در حال گسترش می‌باشند. برندینگ در فضای مجازی یکی از موضوعات پر طرفدار و محبوب در دنیای تکنولوژی کنونی به حساب می‌آید. این برندینگ شامل ایجاد سایت‌های میزبان برای شروع یک تجارت تا ایجاد محتوای مناسب در شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

رصد فضای مجازی و بررسی داده‌های موجود در آن می‌تواند کمک زیادی به موفقیت ایجاد یک تجارت الکترونیک در فضای مجازی بکند.حضور نرم افزار‌های مختلف مانند تلگرام، اینستاگرام و توییتر کمک زیادی به پیشبرد اهداف برندینگ در شبکه‌های اجتماعی کرده است. هر کدام از شبکه‌های اجتماعی ارائه شده نیاز به بررسی و پایش جهت انتخاب مناسب مخاطب هدف دارد.

ابزار رصد فضای مجازی بسیار مختلف و متنوع بوده و اصولآ زیر مجموعه سایت گوگل هستند، بنابراین کمک زیادی به موفقیت برندینگ و تجارت در فضای مجازی می‌کنند. در این مقاله در مورد رصد فضای مجازی، برندینگ در فضای مجازی و استفاده از ابزار مناسب برای پیشبرد اهداف برندینگ صحبت می‌شود.

علت اصلی و پر اهمیت بررسی و رصد فضای مجازی

در این مبحث سوالات اساسی که در ارتباط با این موضوع ذهن مخاطب را درگیر کرده پاسخ داده می‌شوند. رصد فضای مجازی باعث می‌شود صاحبان تجارت شناخت بهتری نسبت به مخاطبین هدف، برند و صنعت مورد نظر داشته باشند. داده‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند کمک زیادی به پیشبرد اهداف یک برند کند به این صورت که این داده‌ها کمک می‌کند تا نتایج یک کمپین تبلیغاتی کاملا مشخص و واضح باشند.

اگر از رصد شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنید باید تا انتهای اجرای یک کمپین تبلیغاتی صبر کرده و سپس نتایج را بررسی کنید. پایش تلگرام یا هر شبکه اجتماعی می‌تواند به عنوان یک پل ارتباطی میان مخاطب و فروشنده باشد و این پل ارتباطی موجب ارتباط نزدیکتر دو طرف و همچنین شناخت بهتر نیاز های مخاطب می‌شود.

علیرغم اهمیت بالای رصد شبکه‌های اجتماعی، بیش از نیمی از برند‌های معروف و پر قدرت دنیا از این ابزار استفاده نمی‌کنند و همین باعث می‌شود این برند ها اطلاعاتی در مورد مخاطبین خود پس از خرید محصول و میزان رضایت آن ها نداشته باشند. بررسی داده‌های اجتماعی می‌تواند دید مناسبی نسبت به تغییر رفتار مشتری در طول زمان و همچنین چگونگی برخورد با این پدیده به افراد بدهد. شناخت بهتر عادت های مخاطب، نیاز ها و ترجیحات آن با استفاده از داده‌های اجتماعی به راحتی قابل دسترسی است.

مزایای استفاده از ابزار رصد فضای مجازی

معمولا استارتاپ‌ها و تجارت‌های الکترونیک دارای وب سایت‌های اصلی هستند که تمامی شبکه های اجتماعی و صفحات مختلف متصل به استارتاپ در آن قید شده است. تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک و توییتر از جمله اصلی ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران هستند که استارتاپ‌ها می‌توانند بر روی برندینگ در این شبکه‌های اجتماعی سرمایه گذاری کنند. پایش اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی جزو فعالیت های ثانویه ای است که شرکت‌های تجاری باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. به‌علاوه پایش توییتر نیز می تواند داده‌هایی ارزشمند و کاربردی برای پیشبرد اهداف برندینگ ارائه دهد.

استفاده از این ابزار به عنوان یک پلتفرم ثابت برای مشتریان، می تواند موجب ارائه هر چه بهتر خدمات و محصولات به مشتریان شود. با توجه به حضور گسترده افراد در شبکه های اجتماعی و بررسی روزانه آن ها، این پلتفرم‌ها می تواند باعث گسترش روزافزون برندینگ در شبکه‌های اجتماعی شوند.

اهداف اصلی در پیشبرد برندینگ خود را بشناسید

یکی از مهمترین ارکان رشد در زمینه برندینگ، شناخت بازارهدف نسبت به موضوع مد نظرتان است. استارتاپ‌ها و تجارت‌های الکترونیکی باید هدف خود را از ایجاد هر نوع کمپین یا ایجاد کانال اطلاع رسانی مشخص کنند تا نه تنها بتوانند مخاطبین را بهتر شناسایی کنند بلکه نسبت به نیاز‌های آن‌ها عکس العمل‌های بهتری داشته باشند.

اهداف مشخص شده متناسب با شرایط هر صنعتی می‌تواند متفاوت باشد و به دنبال آن رفتارهای متفاوتی را نیز از مخاطب خاص خود دریافت کند. در برخی از تجارت‌ها نیاز زیادی به ارتباط با مشتری احساس می‌شود، به همین دلیل اهمیت برندینگ شبکه‌های اجتماعی و رصد فضای مجازی دو چندان شده و این شبکه ها بستر‌های مناسبی برای بازیابی اهداف اصلی استارتاپ‌ها به حساب می‌آیند.

رصد فضای مجازی

دسته بندی اصولی مخاطبان هدف

برای هر صنعتی، ارتباطات جایگاه ویژه ای در پیشبرد اهداف صنعت مورد نظر دارند که این ارتباطات باید در محیطی آرام و پر نشاط صورت بپذیرد تا یک خاطره دلنشین برای مخاطب ایجاد کند. علاوه بر این موارد پلتفرم مورد استفاده برای برندینگ شبکه‌های اجتماعی باید دارای محبوبیت کافی در جامعه باشد.

پایش تلگرام، پایش اینستاگرام و پایش توییتر از جمله مراحلی است که پس از دریافت داده‌ها از شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد و بهتر است بدانید در مرحله پایش اطلاعات، مخاطبان را می توان به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد. سن، موقعیت جغرافیایی و جنسیت از جمله مهمترین دسته بندی ها برای فیلتر کردن مخاطبان بوده و برای شناخت هر چه بهتر رفتار مشتریان باید شخصیت آن ها نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

از جمله عواملی که معمولا مورد نظر قرار می‌گیرد و مخاطبان براساس آن ها دسته بندی می‌شوند عبارتند از ارزش‌های اجتماعی، تنوع پست‌ها و علایق شخصی.

با توجه به این دسته بندی‌ها، رصد فضای مجازی و نیوز باکس با راحتی بیشتری انجام می‌گیرد و زمانی که دسته بندی مخاطبین هدف به درستی و با جزییات کافی انجام پذیرد عکس العمل‌های مناسبی نسبت به رفتار های مختلف مشتریان اتخاذ می‌شود.

تمامی این موارد و درست عمل کردن به آن ها در کنار رصد فضای مجازی باعث افزایش عملکرد برندینگ می‌شود. در صورتی که این مرحله از برندینگ به درستی انجام پذیرد، می‌تواند باعث جذب مخاطبانی شود که شما تصور آن را هم نمی‌کردید. شخصی سازی برندینگ و توسعه ابزار شبکه‌های اجتماعی در این زمینه می‌تواند نقطه نهایی موفقیت در این مرحله باشد.

دسته بندی علایق مخاطبین هدف

شناخت علایق مخاطبین یکی از مهمترین قسمت‌های دسته بندی مخاطبین هدف بوده و به دلیل اهمیت بالای این قسمت، توضیحات جداگانه ای در مورد جزییات این مورد ارائه می‌شود. بیش از 53 درصد از استارتاپ‌ها دچار مشکل عدم شناخت علایق مخاطبین هستند. این نشان دهنده ضعف در برندینگ در فضای مجازی و یا مشکل در پایش تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی است. شناخت علایق مخاطبان کمک زیادی به شناسایی احساسات مخاطب و نحوه بازخورد مخاطب نسبت به محتوای ارائه کرده، بخش بندی شبکه های اجتماعی برای فیلتر کردن علایق مخاطبان می‌تواند به پیشبرد برندینگ کمک کند.

سعی کنید محتوایی را به مخاطبین ارائه دهید که مخاطب نسبت به خواندن آن علاقه نشان دهد به این شکل که اطلاعات مربوط به محتوایی که مخاطبان شما نسبت به خواندن آن ها علاقه مند هستند را شناسایی کرده و در بهینه ترین حالت استفاده کنید. شخصی سازی اشتراک پست یا ایمیل مارکتینگ از جمله روش‌هایی هستند که می توان برای ارسال محتوا مورد نظر استفاده کرد. همچنین نیوز باکس به روز و با اطلاعات وسیع می‌تواند ابزاری مناسب برای مدیریت علایق مخاطبین باشد.

شناخت کافی از مجموعه در شبکه‌های اجتماعی

برای جمع آوری داده‌ها و پایش بر روی آن‌ها نیاز است تا شناخت کافی نسبت به بازخورد مخاطبان وجود داشته باشد. سعی کنید برای پاسخ‌های خود در شبکه‌های اجتماعی ساختار داشته باشید به طوری که به خوبی به نظرات مخاطبان خود گوش دهید، هشتگ‌ها و کلمات کلیدی مرتبط با کمپین خود را به دقت بررسی کنید. جزییات دقیق در مورد اقبال مخاطبان به یک موضوع و یا دور شدن آن از یک پست را بررسی کنید و دلایل هر کدام را بدست آورید. پایش اینستاگرام به عنوان نمونه از جمله بهترین گزینه‌ها برای بررسی پاسخ مخاطبان و همچنین بررسی نظرات آن‌ها محسوب می‌شود.

تنها بر روی جوامع بزرگ و گسترده متمرکز نشوید. چرا که غفلت از جوامع کوچکتر و یا به عبارتی غیر فعال تر می‌تواند آسیب زیادی به استارتاپ شما بزند. عدم توجه به این مخاطبین می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود که این مشکلات می تواند فرصت مناسبی برای رقبای شما باشد. تمامی مخاطبان خود را در نظر بگیرید و برای هر کدام برنامه خاصی داشته باشید برای این که بتوانید راحت‎تر به این امر مهم دست یابید از بحث‌هایی که در پیرامون پست‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی شما ایجاد می‌شود استفاده کنید.

سعی کنید ساختار پاسخگویی خود را به مخاطبان به سه قسمت قبل از اشتراک گذاری، در حین اشتراک گذاری و بعد از اشتراک گذاری تقسیم کنید. این تقسیم بندی کمک می‌کند تا برای هر قسمت از برندینگ برنامه خاصی داشته و همین داشتن برنامه‌های از پیش تعیین شده می‌تواند به کاهش استرس و سردرگمی در هنگام پیشبرد اهداف برندینگ کمک کند.

شناخت کافی از رقبا

سعی کنید نیوز باکس به روزی داشته باشید و از آن در جهت پیشبرد اهداف برندینگ استفاده کنید. یکی از قسمت‌های نیوز باکس، شناخت رقبا و بررسی داده‌های موجود در صفحات آن‌ها بوده که بسیار کارآمد است. برای بدست آوردن یک سر نخ مناسب از گفتگو‌های میان مخاطبین و فروشنده‌ها به پست‌های موجود در صفحات رقبا مراجعه کنید.

این گفتگو‌ ها می توانند شروع خوبی برای ایجاد یک ارتباط مناسب میان فروشنده و مشتری باشند. تمامی رقبای احتمالی خود را بررسی کنید و از ایده‌های آن ها بهره ببرید، بهتر است بدانید حتی رقبای کوچک شما هم می‌توانند گزینه مناسبی برای شناخت بهتر شرایط باشند.

بسیاری از ایده های جذاب و خلاقانه از همین بررسی‌ها به وجود می‌آیند و موضوعاتی که رقبا در مورد آن ها در صفحات خود صحبت می‌کنند می‌تواند یکی دیگر از گزینه‌هایی باشد که به پیشبرد برندینگ شما کمک کند. در صورتی که توانایی آنالیز رقبای خود را ندارید می‌توانید از سایت‌هایی که خدمات مربوطه را ارائه می‌دهند کمک بگیرید.

در مورد انواع پست‌هایی که رقبای شما ارائه می‌دهند تحقیق کنید تا علاوه بر ارائه محتوای مورد نیاز یک پست متفاوتی نسبت به آن‌ها ارائه دهید. کمپین‌ها و میزان جذابیت پست‌های خود را بررسی کنید و آن را با رقبای خود مقایسه کنید تا با استفاده از این مقایسه میزان تاثیر محتوایی خود را بر روی مخاطب بدست آورید.

سعی کنید از روش اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید و سلبریتی‌هایی که با رقبای شما همکاری می‌کنند را بررسی کنید. با استفاده از جداول مختلف رقبای خود را دسته بندی کنید و تمامی اطلاعاتی که می‌تواند به شناخت شما از رقبای خود کمک کند را در این جدول قرار دهید. برندینگ در فضای مجازی امروزه بسیار رقابتی شده است و در صورتی که شما از شرایط رقبای خود آگاه نباشید ممکن است قافله را به آن‌ها ببازید پس تلاش کنید دقیق ترین بررسی‌ها را بر روی محتوا آن‌ها انجام دهید.

اهمیت برندینگ در شبکه های اجتماعی

امروزه بیش از 88 درصد از جوانان بین 18 تا 29 سال از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. این رقم هر روزه در حال گسترش است زیرا افرادی که در رده سنی مسن قرار گرفته‌اند نیز اهمیت شبکه‌های اجتماعی را در زندگی روزمره دریافت کرده و به سمت استفاده از آن‌ها کشیده می‌شوند.

در واقع در دنیای امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، شبکه‌های اجتماعی جزو معدود پل‌های ارتباطی میان انسان‌ها به حساب می‌آید و استفاده از این ابزار برای توسعه تجارت از سال‌ها پیش شروع شده است. بسیاری از شبکه‌های اجتماعی امروزه دارای پلتفرم‌های خاصی برای فروش محصولات هستند.

در واقع برندینگ در شبکه‌های اجتماعی یک فرصت بسیار ایده آل برای استارتاپ‌ها است تا با مخاطبین هدف خود ارتباط موثری داشته باشند. از جمله مزایای برندینگ در فضای مجازی، رایگان بودن آن است چرا که شما برای تبلیغات و اشتراک گذاری محتوا نیازی به پرداخت هزینه ندارید.

از جمله خصوصیات دیگر شبکه‌های اجتماعی، امکان ارائه نظرات به صورت آزادانه بوده که این موضوع می‌تواند کمک زیادی به شناخت مخاطبین شما بکند. پایش توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی مرحله بعدی است که می‌تواند نقطه تمام کننده برای پیشبرد اهداف برندینگ باشد.

نکات مهم در رصد فضای مجازی

در انتهای این مقاله در مورد نکات مهمی که می‌تواند به افزایش بازده برندینگ شما کمک کند، اشاره می‌شود. همواره در اشتراک گذاری پست و یا اجرای یک کمپین سعی کنید برنامه دقیقی داشته باشید، زمان اشتراک گذاری پست‌ها را برنامه ریزی کنید و در راس ساعت به اشتراک بگذارید. فردی را برای پاسخگویی به نظرات مخاطبین استخدام کنید و در انتها تمامی پاسخ‌ها را بررسی  کنید.

همواره تلاش کنید کیفیت پست‌ها و محتوای به اشتراک گذاشته شده خود را افزایش دهید. بهتر است تعداد کمی پست با کیفیت داشته باشید تا چندین پست و محتوای بی کیفیت.

از قرار دادن پست‌های متفاوت و محتوا های خلاقانه نهراسید زیرا این پست‌ها می تواند یک جهش بلندی در برندینگ محصول یا خدمات شما ایجاد کنند. سعی کنید از ایده‌های رقبای خود استفاده کنید به این علت که اکثر شرکت‌ها و استارتاپ‌های موفق از روش شخصی سازی برندینگ استفاده کرده‌اند. این روش متناسب با علایق مخاطبین بوده و می‌تواند تاثیری به‌سزایی بر روی موفقیت کمپین یا فروش محصول بگذارد.

در بسیاری از موارد داده‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی به صورت پراکنده وجود دارند، سعی کنید این داده‌ها را با استفاده از فرمول ها و رابطه های خاص خود دسته بندی کنید. به این شکل می‌توانید با سرعت بیشتری نتیجه گیری کرده و اهداف دقیق تری را پیش بینی کنید. رفتار شناسی مخاطبان و رصد فضای مجازی یک امر ضروری برای شناخت علایق آن‌ها به حساب می‌آید. برای بررسی دقیق تر این موضوع می‌توانید از کمک متخصصان در این زمینه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.