نیوزباکس

۵ قدم اصلی در به‌کارگیری از سرویس‌های پایش شبکه‌های اجتماعی

زمان مطالعه: ۴ دقیقه
پایش شبکه های اجتماعی, social media monitoring

پایش شبکه‌های اجتماعی  در قالب استفاده از ابزار و سرویس‌ها معمولا دارای مراحلی است.

مراحل  پایش شبکه‌های اجتماعی  براساس سرویسی که مورد استفاده قرار می‌دهید نیز متفاوت است.

این مراحل ساده به نظر می‌رسند، اما اگر به درستی انجام نشود، موجب تشویش و سردرگمی شما می‌شود. شرکت‌های زیادی برای استفاده از سرویس پایش شبکه‌های اجتماعی به کارشناسان و مشاوران مراجعه می‌کنند، اما گاهی اوقات پایش شبکه‌های اجتماعی  برای آنها در سطحی پایین‌تر از انتظارات‌شان انجام می‌شود.

دلیل اصلی این مسئله، عدم اطلاع مشتریان از چگونگی استفاده از اطلاعات به دست آمده است. نگران نباشید، این‌گونه موارد با آموزش قابل پیشگیری است.

چگونه از سرویس پایش شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

پایش شبکه های اجتماعی, social media monitoring

 در حالت کلی اغلب سرویس‌های پایش شبکه‌های اجتماعی  دارای مراحل زیر هستند. ما در اینجا موارد ضروری که برای پایش یا مانیتورینگ شبکه‌های اجتماعی موردنیاز است را بررسی می‌کنیم:

 1- راه‌اندازی پروژه

در این مرحله باید به موارد متفاوتی فکر کنید. بیایید درباره بهترین شیوه‌های تنظیم یک پروژه پایش شبکه‌های اجتماعی صحبت کنیم.

این بخش به عنوان زیرساخت اقدامات بعدی شما بسیار مهم است. فقط با اجرای بهینه یک پروژه، می توانید به تصویری دقیق از شرایط برند و کسب و کارتان برسید.

چند نکته در مورد چگونگی ایجاد یک پروژه ایده‌آل:

● مراقب اشتباهات‌تان باشید.
● کلمات کلیدی زیادی انتخاب نکنید.
● کلمات کلیدی مرتبط را انتخاب و بررسی کنید.
● از کلمات کلیدی نامربوط استفاده نکنید.
● فیلتر مناسب زبانی را انتخاب کنید. (در صورتی که سرویس پایش شبکه‌های اجتماعی که انتخاب کرده‌اید، چند زبان را پشتیبانی می‌کند، این مورد را بررسی کنید.)

اگر شما در پایش شبکه‌های اجتماعی بی‌تجربه هستید و می‌خواهید برای مانیتورینگ شبکه‌های اجتماعی از تگ‌ها و عباراتی که به برندتان اشاره دارد، استفاده کنید، می‌توانید پیشنهادات ما را بررسی کنید:

● نام شرکت
● توییتر شرکت
● اینستاگرام شرکت
● هشتگ‌های مرتبط با شرکت
● نام محصول

 2- پایش کلمات کلیدی

پایش شبکه های اجتماعی, social media monitoring

یکی از بهترین روش‌ها پایش سایر کلمات کلیدی است که به کسب و کار شما ارتباط دارد. با این کار به تصویری کامل‌تر از آنچه در حوزه کاری‌تان می‌گذرد، دست می‌یابید. آن‌ها می‌تواند شامل روندهای جدید، محصولات جدید، رقابت‌های جدید و … باشد.

برای پایش کلمات کلیدی مرتبط، باید روی تمامی کلید واژه‌ها تحقیق کنید. این عمل نه تنها برای پایش شبکه‌های اجتماعی مفید خواهد بود بلکه می‌توانید از آن برای ارتقاء SEO، ایجاد محتوا، تبلیغات پولی و کلیکی استفاده کنید.

زمانیکه فهرست خود را تنظیم کردید، می‌توانید کلید واژه‌های مرتبط را انتخاب کرده و آنها کنترل و بررسی نمایید.

 3- استفاده از نوتیفیکیشن‌ها

همیشه مراقب کلمات کلیدی وتگ‌های برندتان باشید. به این ترتیب شما محتوای مربوط به کسب و کارتان را از دست نمی‌دهید. برای انجام این کار چند گزینه دارید. در واقع یکی از اشتراکاتی که در بین سرویس‌های پایش شبکه‌های اجتماعی  وجود دارد، قابلیت ارسال نوتیفیکیشن است:

  • نوتیفیکیشن‌های ایمیل

ابزارهای پایش شبکه‌های اجتماعی  مانند Brand24، نوتیفیکیشن‌های مربوط به محتوا (نام یا تگ‌های شما) را ارسال می‌کنند.

شما می‌توانید با انتخاب درست تگ‌ها از آن‌ استفاده کنید.

Brand24 دارای یک ویژگی بسیار جالب به نام Alarm Storm است. نوتیفیکیشن های ایمیلی شما را از تغییرات ناگهانی در حجم محتوا و تعامل‌تان آگاه می‌سازد.

  • یکپارچگی در Slack

اگر شما و تیم‌‌تان در Slack با هم در ارتباط باشید، می‌توانید نوتیفیکیشن‌های مرتبط را از طریق یکی از کانال‌های‌ Slack  هم دریافت کنید. این راحت‌ترین راه دسترسی به تگ‌های شما است.

  • اپلیکیشن موبایل

پایش شبکه های اجتماعی, social media monitoring

Brand24 یکی از معدود ابزارهای پایش شبکه‌های اجتماعی است که دارای اپلیکیشن موبایل است. این برنامه دارای قابلیت ارسال نوتیفیکیشن‌های مرتبط با تگ‌های انتخابی شما است.

 4- ساخت گروه

پایش شبکه های اجتماعی, social media monitoring

گروه‌بندی محتوا به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را به دسته‌های مختلف تقسیم کنید. این دسته‌بندی‌ها کاملا به شما بستگی دارد، مثلا:

  • محتوای مربوط به مشتریانی که به دنبال کمک یا راهنمایی هستند.
  • محتوای مربوط به بازخورد مشتریان
  • محتوای مرتبط با رقبا
  • محتوای مثبت یا منفی
  • محتوا مرتبط با تاریخ‌های خاص یا ماه‌ها

 5- پاسخ‌گویی

پایش شبکه های اجتماعی, social media monitoring

جمع آوری مطالب و محتوا جزئی از فعالیت شما است. بخش مهم دیگر در پایش شبکه‌های اجتماعی ، پاسخ‌گویی است.
برخی از بازخوردهایی که به دست می‌آید، می‌تواند حاوی نظرات مشتریانی باشد که به دنبال کمک فوری هستند. رسیدگی به این مخاطبان بسیار مهم است. این مورد در نحوه ارتباط با مشتری و بهبود تجربه خرید وی تاثیرگذار است. به یاد داشته باشید که یک مشتری خوشحال، بهترین تبلیغ است.

و در نهایت اینکه، آنچه گفته شد تنها برخی از نکاتی است که شما باید به عنوان یک کاربر در استفاده از سرویس‌های پایش شبکه‌های اجتماعی بدانید.

بدیهی است که برای موفقیت در این زمینه، مطالعه، تحقیق و استفاده از مشاوران کار آزموده نیز به شما توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.