نیوزباکس

برندینگ در شبکه های اجتماعی با شناخت رقبا محقق می‌شود

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

هر بازار کاری در حوزه خودش دارای رقیب است و معمولاً شناخت رقبا به پیشرفت کار کمک زیادی می‌کند. چرا که نواقص و نقاط قوت رقبا رهنمون راه ما خواهد شد، به این صورت که بعد از تحلیل رقبا می‌توانیم تشخیص دهیم که چه اندازه نیاز به پیشرفت و ایده‌های نو داریم. همچنین به دنبال راه‌های امتحان شده و شکست خورده نرفته و اید‌ه‌های ناب و غیر تکراری ارائه خواهیم داد. هنگامی که شما کسب و کاری به راه می‌اندازید باید بدانید که رقبای شما بر روی چه مسائلی متمرکز هستند؛ حتی افرادی که به تازگی وارد این کسب و کار شده‌اند نیز باید تحت نظر شما باشند. شناخت رقبا لازمه موفقیت و پیشبرد اهداف در هر کسب‌ و کار است.

شناخت رقبا

روش‌های مختلف و متنوعی برای انجام این کار وجود دارد و باید گفت این موضوع صرفاً هیچ ارتباطی به محصول یا خدماتی که شما عرضه می‌کنید ندارد. اما سوال مهم این است که شما چگونه می‌توانید رقبای خود را ارزیابی کنید؟ اولین و مهم‌ترین قدم در این راستا رصد رسانه‌ای بوده و این مرحله پایه تمام مراحل و راه‌های دیگر است.

بهترین راهکار برای شناخت مسیر پیشرفت و رشد یک کسب و کار، آگاهی از مسیرهای درستی است که بسیاری از رقبای شما آن را طی کرده‌ و یا در حال طی کردن آن هستند. نشانه‌های ابتدایی این مسیر‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که این سایت‌ها در آن فعالیت می‌کنند وجود دارد. در این مقاله در مورد برندینگ در فضای مجازی، برندینگ در شبکه‌های اجتماعی و آنالیز رقبا صحبت خواهیم کرد.

بررسی رقبا

معمولا برای بدست آوردن اطلاعات و داده‌ها باید به منبع این اطلاعات رجوع کنید و خوب است بدانید منبع داده‌های یک شرکت یا استارتاپ شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌های مربوط به آن است. برای بدست آوردن اطلاعات سعی کنید جستجوی خود را به صورت اختصاصی و دقیق انجام دهید. این جستجو بستگی به اطلاعاتی دارد که شما قصد بدست آوردن آن را دارید.

نمونه‌های بسیاری را می‌توان در صفحات رقبای خود پیدا کنید که چگونه با توجه به شرایط توانسته اند اوضاع را مدیریت کنند. در مواقع بحرانی و تنش‌زا باید گفت‌وگو‌های میان فروشنده و مشتری را دنبال کنید و ساختار مدیریت اوضاع را فرا بگیرید.

خصوصاً در شرایط عادی و نرمال باید محتوای به اشتراک گذاشته شده و یا کمپین‌های ایجاد شده توسط رقبا را مورد بررسی قرار دهید. برای شروع برندینگ در فضای مجازی نیاز است که ساختار‌های اولیه‌ای برای پاسخگویی به مخاطب داشته باشید و بهترین مسیر برای یادگیری این ساختار‌ها صفحات رقبای شما هستند.

تمامی جزییات صفحات رقبای خود را بررسی کنید و در ادامه داده‌های بدست آمده را با نمونه‌های خود مقایسه کنید بر این اساس می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را بدست آورید. با رصد اخبار رقبا، شما قسمت‌هایی که نیاز به کار بیشتر دارند را در صفحات خود پیدا می‌کنید و قوی‌تر وارد عمل می‌شوید.

ردیابی کنید

در شبکه‌های اجتماعی هر روزه هشتگ‌ها و کلمات به خصوصی ترند شده و بازدید زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. معمولاً هر سازمان برای شناسایی مخاطبان خود از نام به خصوصی استفاده می‌کند.پست‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ یا نام به خصوص نشان دهنده حمایت مخاطبین از کمپین ایجاد شده هستند.

برای دسترسی به اطلاعات این کمپین‌ها لازم است نام آن‌ها را در موتور‌های جستجو سرچ کنید، تعداد بازخورد مخاطب نسبت به کمپین ایجاد شده و یا شبکه‌های اجتماعی که بیشترین بازخورد را داشته‌اند در این جستجو قابل مشاهده است.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا ایده‌های اولیه کار خود را براساس داده‌های رقبای خود ایجاد کنید و از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید که بیشترین بازخورد اجتماعی را داشته‌اند. پایش و تحلیل اخبار به صورت روزانه می‌تواند نتایج دقیقتری را برای تجارت شما ارائه دهد.

تحلیل رقبا

اینفلوئنسر پیدا کنید

برندینگ در فضای مجازی یک صنعت بسیار رقابتی بوده بنابراین شما برای رشد در این صنعت باید اینفلوئنسر‌های خاص خود را داشته باشید. پایش صفحات رقبا این فرصت را به شما می‌دهد تا علاوه بر پیدا کردن اینفلوئنسر‌های خاص خود با اینفلوئنسر‌هایی که در شرکت رقیب شما هستند نیز بتوانید ارتباط برقرار کنید.

نیوزباکس یکی از اصلی ترین قسمت‌هایی است که زمان مراجعه به صفحات رقبا باید به دقت آن را بررسی کنید.  اما توجه داشته باشید که باید رصد اخبار در شبکه های اجتماعی را، به شکل جداگانه ای در بازه زمانی مشخص انجام دهید.

نکات مهم در بررسی رقبا

در بررسی رقبا سعی کنید تعداد بازخورد‌‌هایی که هر برند در شبکه‌های اجتماعی مختلف ایجاد کرده را پیدا کنید؛ به این ترتیب علاوه بر شناخت برند‌های قدرتمند در زمینه‌های مختلف، شبکه‌های اجتماعی پر بازده را نیز کشف می‌کنید.

از ایده‌های ارائه شده در صفحات رقبای خود الهام بگیرید اما کپی برداری نکنید. سعی کنید براساس محتوا و کمپین‌های رقبای خود ایده‌های اولیه‌ای را ارائه دهید که متناسب با برند شما باشند. از ارائه محتوای خلاقانه نهراسید و تلاش کنید محتوای جدیدی ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.