نیوزباکس

تحلیل رقبا با کمک ابزار رصد شبکه های اجتماعی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

کمتر کسب و کاری در صنعت خودش بدون رقیب است. می‌توانم بگویم، خوش به حال کسب‌کارهایی که رقیب دارند. بدون رقیب، رقابت با هدف رشد و پیشرفت، معنایی ندارد. به همین خاطر است که از تحلیل رقبا به عنوان یکی از پایه‌های استراتژی کسب و کار یاد می‌شود. . با انتخاب رقبا ما هویت کسب و کار خود را مشخص می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که اینگونه باشیم یا آنگونه نباشیم و پس از تحلیل رقباست که می‌توانیم تشخیص دهیم چه مسیری را برای پیاده‌سازی این هویت پیموده‌ایم و چقدر تا هدف فاصله داریم.

شناخت رقبا

روش‌های متنوعی برای تحلیل رقبا وجود دارد که اولین و مهم‌ترین آن رصد رسانه‌ای است. می‌توان گفت رصد رسانه‌ها پایه تمام روش‌های تحلیل رقباست. بهترین راهکار برای شناخت مسیر پیشرفت و رشد یک کسب و کار، آگاهی از مسیرهای درستی است که بسیاری از رقبای شما طی کرده‌‌اند و یا در حال طی کردن هستند. نشانه‌های این مسیر‌ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است، جایی که این برندها در آن فعالیت می‌کنند.

تحلیل رقبا

معمولا برای به دست آوردن اطلاعات و داده‌ها باید به منبع این اطلاعات رجوع کنید. منبع داده‌های یک سازمان هم شبکه های اجتماعی و وب سایت آن است. اگر به صورت اختصاصی برند یا محصول رقبا را در شبکه های اجتماعی جست‌وجو کنید می‌توانید اطلاعات خوبی از استراتژی‌ها، نحوه‌ی فعالیت و سهم بازار رقیب خود به دست آورید.

نمونه‌های بسیاری را می‌توان در صفحات رقبای خود پیدا کنید که چگونه با توجه به شرایط توانسته اند اوضاع را مدیریت کنند. در مواقع بحرانی و تنش‌زا باید گفت‌وگو‌های میان فروشنده و مشتری را دنبال کنید و ساختار مدیریت اوضاع را فرا بگیرید.

خصوصاً در شرایط عادی و نرمال باید محتوای به اشتراک گذاشته شده و یا کمپین‌های ایجاد شده توسط رقبا را مورد بررسی قرار دهید. برای شروع برندینگ در فضای مجازی نیاز است که ساختار‌های اولیه‌ای برای پاسخگویی به مخاطب داشته باشید و بهترین مسیر برای یادگیری این ساختار‌ها صفحات رقبای شما هستند.

تمامی جزییات صفحات رقبای خود را بررسی کنید و در ادامه داده‌های بدست آمده را با نمونه‌های خود مقایسه کنید بر این اساس می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را بدست آورید. با رصد اخبار رقبا، شما قسمت‌هایی که نیاز به کار بیشتر دارند را در صفحات خود پیدا می‌کنید و قوی‌تر وارد عمل می‌شوید.

ردیابی کنید

در شبکه‌های اجتماعی هر روزه هشتگ‌ها و کلمات به خصوصی ترند شده و بازدید زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. معمولاً هر سازمان برای شناسایی مخاطبان خود از نام به خصوصی استفاده می‌کند.پست‌های موجود در شبکه های اجتماعی با هشتگ یا نام به خصوص نشان دهنده حمایت مخاطبین از کمپین ایجاد شده هستند.

برای دسترسی به اطلاعات این کمپین‌ها لازم است نام آن‌ها را در موتور‌های جستجو سرچ کنید، تعداد بازخورد مخاطب نسبت به کمپین ایجاد شده و یا شبکه های اجتماعی که بیشترین بازخورد را داشته‌اند در این جستجو قابل مشاهده است.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا ایده‌های اولیه کار خود را براساس داده‌های رقبای خود ایجاد کنید و از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید که بیشترین بازخورد اجتماعی را داشته‌اند. پایش و تحلیل اخبار به صورت روزانه می‌تواند نتایج دقیقتری را برای تجارت شما ارائه دهد.

تحلیل رقبا

اینفلوئنسر پیدا کنید

برندینگ در فضای مجازی یک صنعت بسیار رقابتی بوده بنابراین شما برای رشد در این صنعت باید اینفلوئنسر‌های خاص خود را داشته باشید. پایش صفحات رقبا این فرصت را به شما می‌دهد تا علاوه بر پیدا کردن اینفلوئنسر‌های خاص خود با اینفلوئنسر‌هایی که در شرکت رقیب شما هستند نیز بتوانید ارتباط برقرار کنید.

نیوزباکس یکی از اصلی ترین قسمت‌هایی است که زمان مراجعه به صفحات رقبا باید به دقت آن را بررسی کنید.  اما توجه داشته باشید که باید رصد اخبار در شبکه های اجتماعی را، به شکل جداگانه ای در بازه زمانی مشخص انجام دهید.

نکات مهم در بررسی رقبا

در بررسی رقبا سعی کنید تعداد بازخورد‌‌هایی که هر برند در شبکه‌های اجتماعی مختلف ایجاد کرده را پیدا کنید؛ به این ترتیب علاوه بر شناخت برند‌های قدرتمند در زمینه‌های مختلف، شبکه های اجتماعی پر بازده را نیز کشف می‌کنید.

از ایده‌های ارائه شده در صفحات رقبای خود الهام بگیرید اما کپی برداری نکنید. سعی کنید براساس محتوا و کمپین‌های رقبای خود ایده‌های اولیه‌ای را ارائه دهید که متناسب با برند شما باشند. از ارائه محتوای خلاقانه نهراسید و تلاش کنید محتوای جدیدی ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.