نیوزباکس

پایش شبکه‌های اجتماعی و ارزش‌آفرینی برای برند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

پایش شبکه های اجتماعی, social media monitoring

پایش شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می­‌دهد تا از آنچه که در مورد برند شما در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند با خبر باشید. آن را تحلیل کنید و به موقع واکنش نشان دهید. در اصول کسب‌وکار نوین آن را  یک مؤلفه کلیدی در پژوهش، شناسایی و شناخت مخاطب می‌دانند.

اگر اعتقادی به  پایش شبکه‌های اجتماعی ندارید، رویکرد ارزشمندی را از دست داده‌اید!

چون هرگز نخواهید دانست که مشتریان در خصوص برند شما چه فکری می‌کنند؟! رقبای شما چه کار می‌کنند و در حوزه پر تلاطم کسب‌وکارتان چه می‌گذرد؟!

پایش شبکه‌های اجتماعی چیست؟

پایش شبکه‌های اجتماعی یک فرآیند دو مرحله ای است.

● مرحله اول: شبکه‌های اجتماعی را با توجه به هدفی که از پایش داریم و براساس کلمات کلیدی مورد نظر بررسی می‌کنیم. مثلا : ارزیابی برند، محصول، رقبا، مشتریان،کمپین و …

● مرحله دوم: اطلاعات به دست آمده را تحلیل می‌کنیم و با شناسایی نقاط قوت و ضعف احتمالی، روش‌های اصلاح روند و بهبود عملکرد مجموعه را تدوین و اجرا می‌کنیم.

این تغییر و اصلاح روند ممکن گاهی به سادگی به دست آوردن دل یک مشتری ناراضی و گاهی به دشواری تغییر جایگاه کلی یک برند باشد!

برای مثال، می‌توانید از اطلاعاتی که در پایش شبکه‌های اجتماعی بدست می‌آورید، برای مقایسه دو کمپین با هم یا نظارت بر نرخ بازگشت سرمایه استفاده کنید.

در پایش عواطف و احساسات را نادیده نگیرید! درک این موضوع که حس افراد در خصوص برند شما چیست به شما کمک می‌کند که تلاش‌های بازاریابی، ایده‌یابی و توسعه محصول در مجموعه شما در مسیر مناسب قرار بگیرد. پایش به شما کمک می کند که به موقع به پست‌های مثبت یا منفی پاسخ دهید. ماحصل پایش شبکه‌های اجتماعی برای یک برند، ارزش‌آفرینی است!

نکته مهمی که باید درک شود این است که پایش شبکه‌های اجتماعی نگاه به آینده دارد، نه نگاه به گذشته!

چرا پایش شبکه‌های اجتماعی مهم است؟

اگر از پایش شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنید، راهبرد بازاریابی شما با یک نقطه کور مواجه است! چرا که مردم درباره شما و صنعت شما در فضای آنلاین صحبت می‌کنند و شما باید آن را بشنوید!

آیا راهی به جز پایش شبکه‌های اجتماعی برای شنیدن این صحبت‌ها سراغ دارید؟

پایش شبکه های اجتماعی, social media monitoring

مزایای پایش شبکه‌های اجتماعی برای یک برند

افزایش مشارکت با مشتریان

پایش فرصتی را فراهم می‌آورد تا با شناسایی مشتریان، گفتگوهای مرتبط با برند خود را شناسایی کنید. با شرکت در این گفتگوها می‌توانید از میزان علاقه شخصی درخواست خدمات از سوی مشتریان آگاه شوید.

پایش شبکه‌های اجتماعی همچنین به شما کمک می‌کند تا از بروز حوادث و اتفاقات ناگهانی مربوط به روابط عمومی جلوگیری کنید. اگر عواطف و احساسات مشتریان و مخاطبان شما بنا به هر دلیلی جریحه‌دار شد، یا دچار سوء تفاهم شدند و یا موضع منفی گرفتند و بازخوردهای اجتماعی منفی منتشر کردند، از آن سریع مطلع شده و نسبت به رفع آن مشکل اقدام کنید و از این طریق از انتشار بیش از اندازه و همه‌گیر آن جلوگیری کنید. علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد!

شناسایی تهدیدها و فرصت‌ها

زمانی که کلمات کلیدی مهم صنعت خود را پایش می‌کنید، گفتگوهایی در خصوص محصولات، خدمات و … می‌بینید که می‌توانید براساس آن فرصت‌ها و تهدیدها را شناسایی کنید. این اطلاعات مهم هستند که می‌توانید در اختیار تیم توسعه محصول خود قرار دهید. بر حسب آن برنامه ریزی کرده و به پیش بروید. گاه نقاط ضعفی آشکار می‌شود که شما اولین نفری هستید که آنها را برطرف می کنید.

اینفلوئنسرها را بشناسید

پایش شبکه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کند تا با اینفلوئنسرها آشنا شوید!

شناخت اینفلوئنسرها یک مزیت خیلی بزرگ دارد. گروهی از آنها ممکن است همین حالا عاشق برند شما باشند و مطالبی عالی در خصوص شما در شبکه‌های اجتماعی نوشته باشند. این افراد طرفداران طبیعی برند شما هستند. به آنها نزدیک شده و به دنبال فرصت‌هایی برای همکاری باشید.

نکات کلیدی در پایش شبکه‌های اجتماعی:

نکاتی که در این قسمت مطرح می‌شود به شما در به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن از پایش شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند.

پس فراموش نکنید:

● قبل از شروع به پایش شبکه‌های اجتماعی، هدف خود را مشخص کنید!
● این موضوع را شناسایی کنید که افراد در کجا در مورد شما صحبت می‌کنند نه اینکه فقط چه می‌گویند؟!
● خود رابه پایش یک یا دو شبکه اجتماعی محدود نکنید. با استفاده از ابزار پایش شبکه‌های اجتماعی، از یک پلتفرم برای پایش چند شبکه اجتماعی بهره ببرید!
● اطلاعات به دست آمده از پایش ارزشمند است، از آنها ایده بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.