نیوزباکس

چگونه شناخت رقبا شما را به برند محبوب‌تری تبدیل می‌کند؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بسیاری از کارآفرینان تصور می‌کنند تنها در صورتی به میزان قابل توجه قدرت و شهرت دست می‌یابند که هیچ رقیبی در کسب و کار خود نداشته باشند. اگر تا به حال به این فکر کرده‌اید که یک کسب و کار بدون رقیب راه بیندازید، باید بگوییم که شما یک مجموعه‌ی شکست خورده و بدون طرفدار هستید. تنوع در امکانات در قرن اخیر باعث شده تا مشتریان بیشتر از هرچیز یک اصل را در خرید خود رعایت کنند و آن چیزی جز مقایسه نیست! واقعیت این است که رقابت در این حجم گسترده بازاریابی، مفهومی اجتناب ناپذیر و البته سودمند است. در واقع، شرکت‌ها به دلایل بسیاری نیازمند شناخت رقبا در بازاریابی هستند.

شناخت رقبا

چرا شناخت رقبا اهمیت دارد؟

رقبا می‌توانند بهترین معلم‌های شما در ایجاد یک کسب و کار موفق باشند! شاید این جمله در نگاه اول کمی گنگ و نادرست به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که این روزها درست‌ترین تصمیمات محصول بررسی بزرگ‌ترین اشتباهات رقیبان است. درست به همین دلیل است که باید رقیبانتان را بشناسید، آن‌ها را رصد کنید و حتی گاهی با آن‌ها در تعامل باشید!

 با رقیبان روبه‌رو شوید

  • شناخت رقبا در بازاریابی می‌تواند به شما در ایجاد یک استراتژی درست کمک کند؛ این استراتژی از تحلیل نقاط ضعف و قدرت رقیبان به دست می‌آید.
  • دانستن اینکه رقبا چه خدمات و امکاناتی را ارائه می‌دهند، به شما کمک می‌کند تا محصولات، خدمات و نحوه‌ی بازاریابی خود را بسنجید؛ به عبارت دیگر می‌توانید با تحلیل این آمارها و اخبار یک مزیت رقابتی موثر را برای خود تعریف کنید.
  • تحلیل رقیبان شما را قادر می‌سازد قیمت‌های خود را به صورت رقابتی تنظیم کنید و یا به کمپین‌های بازاریابی خلاقانه‌تری فکر کنید.
  • اطلاع از عملکرد رقیبان، تاثیر مستقیمی در فرآیندهای ایجاد رضایت مخاطبان، بهبود خدمات و محبوبیت برند خواهد داشت.

چه کسانی رقیب ما هستند؟

شاید این‌طور به نظر برسد که دنبال کردن ردپای رقیبان و شناخت آن‌ها چندان دشوار نیست و هرکسب و کاری به خوبی می‌داند که چه کسانی در لیست اصلی‌ترین رقبا قرار می‌گیرند؛ اما همیشه اینطور نیست! می‌توان گفت که عدم شناخت رقبا در بازاریابی یکی از اشتباهات بزرگ هر کارآفرین و کسب وکار است؛ اما اشتباه بزرگ‌تر این است که کسب و کارهایی را به عنوان رقیب در نظر بگیریم که اصلا رقیب ما به حساب نمی‌آیند. این اتفاق باعث می‌شود بخش بزرگی از برنامه‌ریزی‌ها و استراتژی‌های رقابتی نتیجه‌ای خنثی و یا حتی منفی داشته باشند. به این دلیل به شما توصیه می‌کنیم که برای ایجاد یک کسب و کار اصولی و موفق، انواع رقیبان را به خوبی بشناسید و وجه تمایز و راه‌های رقابت با هریک را بدانید:

رقبای مستقیم

این دسته از رقبا را به خوبی می‌شناسید و بارها با نام برند، مشتریان وفادار و محصولاتشان برخورد کرده‌اید. رقبای مستقیم، شرکت‌ها و کسب و کارهایی هستند که محصول یا خدماتی مانند شما را به مشتریان ارائه می‌دهند. با وجود آنکه ممکن است رقابت با این دسته دشوارتر از دیگر رقیبان باشد، اما شناسایی آن‌ها ساده‌تر است، به راحتی می‌توان اطلاعاتی از آن‌ها به دست آورد و همینطور تحلیل اطلاعات آن‌ها در فرآیند کوتاه‌تری اتفاق می‌افتد.

رقبای غیرمستقیم

رقبای غیرمستقیم شما آن دسته از شرکت‌ها یا تولید کنندگانی هستند که محصولات دقیقا مشابهی را عرضه نمی‌کنند، بلکه ممکن است محصول یا خدمات دیگری را ارائه کنند که به طور غیر مستقیم در رقابت با شما هستند. همچنین ممکن است که این رقابت در عرصه‌های متفاوتی مانند دیجیتال اتفاق بیفتد.

به عبارت دقیق‌تر این رقبا به دنبال جذب مشتریان شما هستند نه رقابت با خود محصول شما! در این بخش است که شناخت رقبا اهمیت بسیاری پیدا می‌کند.

در مسیر شناخت قدم بگذارید

همانطور که گفتیم رقبا ممکن است همیشه کاملا آشکار نباشند. به همین دلیل باید هرچند وقت یک بار بررسی‌هایی برای شناخت رقیبان خود انجام دهید. برای این کار لازم است از روش‌ها و ابزارهای درستی استفاده کنید تا درست به هدف بزنید و مسیر بیراهه را تا انتها ادامه ندهید.

روش‌های شناخت و آنالیز رقیبان

تحلیل رقابتی یک تحقیق استراتژیک است که از جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد شرکت‌های رقیب تشکیل شده است. این فرآیند می‌تواند مستقیما در موفقیت و یا عدم موفقیت یک  کسب و کار موثر باشد.

برای حرکت در مسیر درست شناخت رقیبان نگاهی به این مراحل بیندازید:

ده رقیب برتر خود را بشناسید

هر کسب و کاری در اطراف خود حداقل ده رقیب دارد که برای پیشی گرفتن از آن‌ها تلاش می‌کند. به همین دلیل بهتر است که لیستی از آنها تهیه کنید؛ این کار کمک می‌کند تا بتوانید اولویت‌های خود را برای شناخت رقبا در بازاریابی مشخص کنید و نقشه راه رقابت را درست‌تر بچینید. یکی از راه‌های شناسایی این رقیبان، شنیدن شبکه‌های اجتماعی و پایش اخبار است؛ با این کار می‌توانید متوجه شوید که کاربران و مشتریان از شما و رقیبانتان چه می‌گویند.

ابزارهای جستجوی رقبا

با توجه به بزرگ‌تر شدن دایره رقابت در کسب و کارها، امروزه ابزارها و برنامه‌های فراوانی برای بررسی و یافتن رقبا وجود دارد. در ادامه بخشی از ساده‌ترین این ابزارها را برای شناخت رقبا در بازاریابی به شما معرفی خواهیم کرد:

  • گوگل : اگر برای جمع‌آوری این لیست به کمک نیاز دارید، گوگل یک منبع عالی برای شما است. کافی است محصول یا خدمت خود را گوگل کنید تا لیست بلندبالایی از رقیبان را به شما ارائه دهد.
  • SEMRush : ابزاری محبوب است که اطلاعاتی درباره عملکرد فعلی شما در دنیای اینترنت می‌دهد. این اطلاعات شامل ترافیک سایت، موقعیت و رتبه‌بندی و رقبای شما است. علاوه‌بر آن می‌توانید با استفاده از آن شرایط رقبا را بررسی کنید و رتبه‌بندی آن‌ها را با خودتان مقایسه کنید.
  • SpyFu : یک ابزار عالی برای اطلاع از جایگاه و وضعیت کلی رقیبان است. کلمات کلیدی، رتبه‌بندی و لینک‌ها بخشی از این اطلاعات است که بعضی از آن‌ها را می‌توانید به صورت رایگان دریافت کنید؛ برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر لازم است یک پروفایل در این سایت ایجاد کنید.
  • Google maps : این ابزار به ویژه برای پیدا کردن رقبای محلی بسیار مفید است. کافی است به سادگی در آن جستجو کنید. مثلا باجستجوی عبارت “آژانس بازاریابی دیجیتال”، نه تنها تمام رقبا را در اطراف خود پیدا خواهید کرد، بلکه حتی می‌توانید ایده‌هایی را برای بهبود بازاریابی محلی خود ایجاد کنید.
  • Woorank : یک جستجوگر وب و ابزاری برای بازاریابی دیجیتال است. این وب‌سایت شما را تحلیل می‌کند و گزارشی از وضعیت SEO سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از همین ابزار می‌توانید عواملی را برای شناخت رقبا بررسی کنید.
شناخت رقیبان

تجزیه و تحلیل و مقایسه محتوای رقبیبان با خود

تجزیه و تحلیل محتوای رقیبان می‌تواند به شما در ایجاد فرصت‌ها کمک کند. شما می‌توانید کیفیت محتوای آن‌ها و کانال‌های انتشار را بررسی کنید و سپس برای ایجاد یک محتوای کاربردی به عنوان یک مزیت رقابتی برنامه‌ریزی کنید.

از شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید

شبکه‌های اجتماعی یک راه عالی برای برای برقراری ارتباط با کاربران و مشتریان است؛ با توجه به این نکته می‌توان حدس زد که شبکه‌های اجتماعی رقیبان می‌تواند بخش مهمی از اطلاعات را برای شناخت رقبا در اختیار شما قرار دهد. پروفایل‌های رقیبان را به درستی بررسی کنید و رفتار کاربران را در آن مشاهده کنید.

تحلیل و نتیجه‌گیری

پس از پیمودن قدم‌های قبلی می‌توانید زمینه‌ای کلی از نحوه رقابت با رقبای خود را داشته باشید. ممکن است گام بعدی برای بهبود خدمات و محصولات، مقابله با رقیبان نباشد؛ اما تا زمانی که این کار را انجام ندهید ایده‌ی منحصر به فردی برای کسب و کار شما ایجاد نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.