نیوزباکس

تحلیل رقابتی و دشمنانی که باید دم‌دست باشند!

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تحلیل رقابتی, competitive analysis

آیا به یاد دارید آخرین بار چه زمانی یک تحلیل رقابتی در محیط شبکه‌های اجتماعی انجام دادید؟
آیا می‌دانید راهبردهای رسانه‌ای شما در مقایسه با رقبا در چه جایگاهی قرار دارد؟

دوستان خود را نزدیک نگه دارید و دشمنان‌تان را نزدیک­تر!

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند: “دوستان خود را نزدیک نگه دارید و دشمنان‌تان را نزدیک­تر”.
با این حال معمولا خیلی برایمان خوشایند نیست که رقبا را به عنوان دشمنانی بالقوه تصور کنیم، از طرفی برای موفقیت در به‌دست آوردن سهم بیشتری در بازار کسب‌و‌کار باید رقبا را زیرنظر بگیریم.

نگاه کنید و ببینید برندهای دیگر چکار می‌کنند؟  

با پایش وب‌سایت‌ها، پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، کمپین‌های تبلیغاتی، بازاریابی ایمیلی و فعالیت‌های تیم روابط عمومی به اطلاعاتی بیش از آنچه در ظاهر می‌بینید، دست پیدا می‌کنید و می‌توانید به کمک آن استراتژی بازاریابی آنلاین خود را بسازید.

تصور نکنید اطلاعات حاصل از تحلیل رقابتی صرفاً به فعالیت‌های بازاریابی شما جهت می‌دهد!

شما می‌توانید از این اطلاعات، آمار و نشانه‌ها در جهت ارتقاء فروش، بهینه‌سازی و گسترش خدمات پس از فروش و نوآوری در ابداع محصولات جدید بهره‌مند شوید.

اگر هنوز برای استفاده از خدمات تحلیل رقابتی و سرویس‌ پایش شبکه‌های اجتماعی متقاعد نشده‌اید، به شما قول می‌دهیم با مطالعه ادامه این مقاله، بدون شک یک سرویس پایش شبکه‌های اجتماعی را خریداری می‌کنید!

5 دلیل مهم برای تحلیل رقابتی و نظارت بر رقبا

تحلیل رقابتی, competitive analysis

 1- ایده‌هایی برای انجام ندادن کارها

بله کاملا درست خواندید.ایده‌هایی برای انجام ندادن کارها!

باور کنید یادگیری از اشتباهات دیگران، بهترین و سریع‌ترین راه برای پیشرفت است. می‌دانید چرا؟
چون شما قرار نیست تاوان اشتباهی را بپردازید. شرکت‌ها و مجموعه‌های دیگر آن اشتباهات را مرتکب شده، تاوان پرداخته و شاید سالهای سال درجا زده‌اند!

تحلیل رقابتی، نظارت بر فعالیت‌ها و کمپین‌های بازاریابی رقبا، شما را با آن روی سکّه ایده‌هایی که در سر دارید آشنا می‌کند! در بسیاری از مواقع در کسب‌و‌کارهای مشابه، ایده‌های یکسانی در ذهن مدیران شکل می‌گیرد و این نظارت، تکلیف شما را در مورد خوب یا بد بودن روند فعلی روشن می‌کند!

به بازیگران اصلی بازار کسب‌و‌کارتان نگاه کنید و بعد به شکلی استراتژی خود را بنویسید تا دیگر اشتباهات بزرگ برندهای معروف را مرتکب نشوید!

مثالی روشن برای این نوع تاکتیک، داستان آیفون 6 پلاس و برندهایی است که از شکست محصول اپل استفاده کردند!

 2- ایده‌هایی برای انجام دادن کارها

همانطور که می‌توانید از بازیگران اصلی بازار کسب‌و‌کارتان یاد بگیرید که چه کارهایی را انجام ندهید، می‌توانید بفهمید که چه چیزی ارزش امتحان کردن را دارد.

مثلا  برند X در برنامه بازاریابی‌اش رویکرد مشابهی با برنامه شما دارد و در آن خوب کار می‌کند. پس از فرصت استفاده کنید، تفاوت‌های بین خودتان را شناسایی کنید و یاد بگیرید که با جایگزین کردن چه روندی، می‌توانید مثل برند X موفق باشید.

 3- شناسایی فرصت های بازار

یکی از مهمترین فواید تحلیل رقابتی و پایش شبکه‌های اجتماعی، یافتن و تمرکز بر تراکم جمعیتی مشتریان است. اگر از این فرصت استفاده کنید، این تمرکز و تراکم می‌تواند مزیت رقابتی خوبی برای شما ایجاد کند.

اگر نگاهی به سابقه ارتباطات اجتماعی بیندازید، می‌بینید که در هیچ زمانی به اندازه الان مردم علاقمند به اشتراک‌گذاری تجربیات زندگی شخصی‌شان در شبکه‌های اجتماعی نبوده‌اند!

آن‌ها درباره تجربیات استفاده از محصولات مختلف، یا خدمات و سرویس‌های متنوع اجتماعی حرف می‌زنند. در واقع آنها درباره شما حرف می‌زنند و با رویکرد مثبت یا منفی نظراتشان را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

جمع‌آوری بازخوردها در مورد محصول تولیدی‌تان شاید کار آسانی باشد، اما آخرین بار کِی در مورد نظرات مشتریان نسبت به محصول تولیدی رقبا به جستجو پرداخته‌اید؟

شما می‌توانید با تحلیل رقابتی و پایش اطلاعات رقبا در شبکه‌های اجتماعی، شکاف‌ها و نواقص رفتاری آن‌ها را شناسایی کنید و از این فرصت برای بهبود خدمات خود استفاده کنید.

می‌بینید یافتن روند پیشرفت چقدر آسان است.

 4- یافتن مشتریان ناراضی

آیا می‌خواهید بدانید که چطور می‌توانید از طریق رقبای خود درآمد بیشتری کسب کنید؟

جواب این سوال خیلی ساده است، بگردید مشتریان ناراضی آن‌ها را پیدا کنید و به آن‌ها راه‌حل‌های بهتری که خودتان ارائه می‌کنید را عرضه کنید!
صبر کنید، در این مورد شتاب‌زده عمل نکنید. سعی کنید به آنها القاء کنید که شما واقعاً می‌خواهید به آنها کمک کنید!

Gary Vaynerchuk درباره فروش گفت:  “فروش، عملِ دادن است، نه گرفتن؛ خدمت است نه فروش! “

تحلیل رقابتی و پایش فعالیت‌های رقبا، سرنخ‌هایی در مورد چشم‌اندازها ، نظرات مشتریان، رویکردهای بازاریابی و …. به شما می‌دهد که آنها مصالح خوبی برای بنا کردن استراتژی موفقیت‌آمیز برای شما است.

در نهایت اینکه ما باور نمی‌کنیم اگر بگویید، هنوز مطمئن نیستید که باید تحلیل رقابتی در شبکه‌های اجتماعی را به لیست اولویت‌های کاری‌تان اضافه کنید؟

اگر اینطور است دوباره این مقاله را بخوانید و با خودتان تکرار کنید: “دوستان خود را نزدیک نگه دارید و دشمنان‌تان را نزدیک­تر”!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.