دسته: تحلیل رقابتی

برندینگ در شبکه های اجتماعی با شناخت رقبا محقق می‌شود

شناخت رقبا

هر بازار کاری در حوزه خودش دارای رقیب است و معمولاً شناخت رقبا به پیشرفت کار کمک زیادی می‌کند. چرا که نواقص و نقاط قوت رقبا رهنمون راه ما خواهد شد، به این صورت که بعد از تحلیل رقبا می‌توانیم تشخیص دهیم که چه اندازه نیاز به پیشرفت و ایده‌های نو داریم. همچنین به دنبال راه‌های امتحان شده و شکست خورده نرفته و اید‌ه‌های ناب و غیر تکراری ارائه خواهیم داد. هنگامی که شما کسب و کاری به راه می‌اندازید باید بدانید که رقبای شما بر روی چه مسائلی متمرکز هستند؛ حتی افرادی که به تازگی وارد این کسب و کار شده‌اند نیز باید تحت نظر شما باشند. شناخت رقبا لازمه موفقیت و پیشبرد اهداف در هر کسب‌ و کار است.

روش‌های مختلف و متنوعی برای انجام این کار وجود دارد و باید گفت این موضوع صرفاً هیچ ارتباطی به محصول یا خدماتی که شما عرضه می‌کنید ندارد. اما سوال مهم این است که شما چگونه می‌توانید رقبای خود را ارزیابی کنید؟ اولین و مهم‌ترین قدم در این راستا رصد رسانه‌ای بوده و این مرحله پایه تمام مراحل و راه‌های دیگر است.

بهترین راهکار برای شناخت مسیر پیشرفت و رشد یک کسب و کار، آگاهی از مسیرهای درستی است که بسیاری از رقبای شما آن را طی کرده‌ و یا در حال طی کردن آن هستند. نشانه‌های ابتدایی این مسیر‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که این سایت‌ها در آن فعالیت می‌کنند وجود دارد. در این مقاله در مورد برندینگ در فضای مجازی، برندینگ در شبکه‌های اجتماعی و آنالیز رقبا صحبت خواهیم کرد.

بررسی رقبا

معمولا برای بدست آوردن اطلاعات و داده‌ها باید به منبع این اطلاعات رجوع کنید و خوب است بدانید منبع داده‌های یک شرکت یا استارتاپ شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌های مربوط به آن است. برای بدست آوردن اطلاعات سعی کنید جستجوی خود را به صورت اختصاصی و دقیق انجام دهید. این جستجو بستگی به اطلاعاتی دارد که شما قصد بدست آوردن آن را دارید. نمونه‌های بسیاری را می‌توان در صفحات رقبای خود پیدا کنید که چگونه با توجه به شرایط توانسته اند اوضاع را مدیریت کنند. در مواقع بحرانی و تنش‌زا باید گفت‌وگو‌های میان فروشنده و مشتری را دنبال کنید و ساختار مدیریت اوضاع را فرا بگیرید. خصوصاً در شرایط عادی و نرمال باید محتوای به اشتراک گذاشته شده و یا کمپین‌های ایجاد شده توسط رقبا را مورد بررسی قرار دهید. برای شروع برندینگ در فضای مجازی نیاز است که ساختار‌های اولیه‌ای برای پاسخگویی به مخاطب داشته باشید و بهترین مسیر برای یادگیری این ساختار‌ها صفحات رقبای شما هستند.

تمامی جزییات صفحات رقبای خود را بررسی کنید و در ادامه داده‌های بدست آمده را با نمونه‌های خود مقایسه کنید بر این اساس می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را بدست آورید. با رصد اخبار رقبا، شما قسمت‌هایی که نیاز به کار بیشتر دارند را در صفحات خود پیدا می‌کنید و قوی‌تر وارد عمل می‌شوید.

ردیابی کنید

در شبکه‌های اجتماعی هر روزه هشتگ‌ها و کلمات به خصوصی ترند شده و بازدید زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. معمولاً هر سازمان برای شناسایی مخاطبان خود از نام به خصوصی استفاده می‌کند. پست‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ یا نام به خصوص نشان دهنده حمایت مخاطبین از کمپین ایجاد شده هستند. برای دسترسی به اطلاعات این کمپین‌ها لازم است نام آن‌ها را در موتور‌های جستجو سرچ کنید، تعداد بازخورد مخاطب نسبت به کمپین ایجاد شده و یا شبکه‌های اجتماعی که بیشترین بازخورد را داشته‌اند در این جستجو قابل مشاهده است.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا ایده‌های اولیه کار خود را براساس داده‌های رقبای خود ایجاد کنید و از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید که بیشترین بازخورد اجتماعی را داشته‌اند. پایش و تحلیل اخبار به صورت روزانه می‌تواند نتایج دقیقتری را برای تجارت شما ارائه دهد.

تحلیل رقبا

اینفلوئنسر پیدا کنید

برندینگ در فضای مجازی یک صنعت بسیار رقابتی بوده بنابراین شما برای رشد در این صنعت باید اینفلوئنسر‌های خاص خود را داشته باشید. پایش صفحات رقبا این فرصت را به شما می‌دهد تا علاوه بر پیدا کردن اینفلوئنسر‌های خاص خود با اینفلوئنسر‌هایی که در شرکت رقیب شما هستند نیز بتوانید ارتباط برقرار کنید.

نیوزباکس یکی از اصلی ترین قسمت‌هایی است که زمان مراجعه به صفحات رقبا باید به دقت آن را بررسی کنید.  اما توجه داشته باشید که باید رصد اخبار در شبکه های اجتماعی را، به شکل جداگانه ای در بازه زمانی مشخص انجام دهید.

نکات مهم در بررسی رقبا

در بررسی رقبا سعی کنید تعداد بازخورد‌‌هایی که هر برند در شبکه‌های اجتماعی مختلف ایجاد کرده را پیدا کنید؛ به این ترتیب علاوه بر شناخت برند‌های قدرتمند در زمینه‌های مختلف، شبکه‌های اجتماعی پر بازده را نیز کشف می‌کنید.

از ایده‌های ارائه شده در صفحات رقبای خود الهام بگیرید اما کپی برداری نکنید. سعی کنید براساس محتوا و کمپین‌های رقبای خود ایده‌های اولیه‌ای را ارائه دهید که متناسب با برند شما باشند. از ارائه محتوای خلاقانه نهراسید و تلاش کنید محتوای جدیدی ارائه دهید.

برچسب‌ها, , , ,

چگونه شناخت رقبا شما را به برند محبوب‌تری تبدیل می‌کند؟

بسیاری از کارآفرینان تصور می‌کنند تنها در صورتی به میزان قابل توجه قدرت و شهرت دست می‌یابند که هیچ رقیبی در کسب و کار خود نداشته باشند. اگر تا به حال به این فکر کرده‌اید که یک کسب و کار بدون رقیب راه بیندازید، باید بگوییم که شما یک مجموعه‌ی شکست خورده و بدون طرفدار هستید. تنوع در امکانات در قرن اخیر باعث شده تا مشتریان بیشتر از هرچیز یک اصل را در خرید خود رعایت کنند و آن چیزی جز مقایسه نیست! واقعیت این است که رقابت در این حجم گسترده بازاریابی، مفهومی اجتناب ناپذیر و البته سودمند است. در واقع، شرکت‌ها به دلایل بسیاری نیازمند شناخت رقبا در بازاریابی هستند.

شناخت رقباچرا شناخت رقبا اهمیت دارد؟

رقبا می‌توانند بهترین معلم‌های شما در ایجاد یک کسب و کار موفق باشند! شاید این جمله در نگاه اول کمی گنگ و نادرست به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که این روزها درست‌ترین تصمیمات محصول بررسی بزرگ‌ترین اشتباهات رقیبان است. درست به همین دلیل است که باید رقیبانتان را بشناسید، آن‌ها را رصد کنید و حتی گاهی با آن‌ها در تعامل باشید!

 

 

 با رقیبان روبه‌رو شوید

 • شناخت رقبا در بازاریابی می‌تواند به شما در ایجاد یک استراتژی درست کمک کند؛ این استراتژی از تحلیل نقاط ضعف و قدرت رقیبان به دست می‌آید.
 • دانستن اینکه رقبا چه خدمات و امکاناتی را ارائه می‌دهند، به شما کمک می‌کند تا محصولات، خدمات و نحوه‌ی بازاریابی خود را بسنجید؛ به عبارت دیگر می‌توانید با تحلیل این آمارها و اخبار یک مزیت رقابتی موثر را برای خود تعریف کنید.
 • تحلیل رقیبان شما را قادر می‌سازد قیمت‌های خود را به صورت رقابتی تنظیم کنید و یا به کمپین‌های بازاریابی خلاقانه‌تری فکر کنید.
 • اطلاع از عملکرد رقیبان، تاثیر مستقیمی در فرآیندهای ایجاد رضایت مخاطبان، بهبود خدمات و محبوبیت برند خواهد داشت.

چه کسانی رقیب ما هستند؟

شاید این‌طور به نظر برسد که دنبال کردن ردپای رقیبان و شناخت آن‌ها چندان دشوار نیست و هرکسب و کاری به خوبی می‌داند که چه کسانی در لیست اصلی‌ترین رقبا قرار می‌گیرند؛ اما همیشه اینطور نیست! می‌توان گفت که عدم شناخت رقبا در بازاریابی یکی از اشتباهات بزرگ هر کارآفرین و کسب وکار است؛ اما اشتباه بزرگ‌تر این است که کسب و کارهایی را به عنوان رقیب در نظر بگیریم که اصلا رقیب ما به حساب نمی‌آیند. این اتفاق باعث می‌شود بخش بزرگی از برنامه‌ریزی‌ها و استراتژی‌های رقابتی نتیجه‌ای خنثی و یا حتی منفی داشته باشند. به این دلیل به شما توصیه می‌کنیم که برای ایجاد یک کسب و کار اصولی و موفق، انواع رقیبان را به خوبی بشناسید و وجه تمایز و راه‌های رقابت با هریک را بدانید:

رقبای مستقیم

این دسته از رقبا را به خوبی می‌شناسید و بارها با نام برند، مشتریان وفادار و محصولاتشان برخورد کرده‌اید. رقبای مستقیم، شرکت‌ها و کسب و کارهایی هستند که محصول یا خدماتی مانند شما را به مشتریان ارائه می‌دهند. با وجود آنکه ممکن است رقابت با این دسته دشوارتر از دیگر رقیبان باشد، اما شناسایی آن‌ها ساده‌تر است، به راحتی می‌توان اطلاعاتی از آن‌ها به دست آورد و همینطور تحلیل اطلاعات آن‌ها در فرآیند کوتاه‌تری اتفاق می‌افتد.

رقبای غیرمستقیم

رقبای غیرمستقیم شما آن دسته از شرکت‌ها یا تولید کنندگانی هستند که محصولات دقیقا مشابهی را عرضه نمی‌کنند، بلکه ممکن است محصول یا خدمات دیگری را ارائه کنند که به طور غیر مستقیم در رقابت با شما هستند. همچنین ممکن است که این رقابت در عرصه‌های متفاوتی مانند دیجیتال اتفاق بیفتد.

به عبارت دقیق‌تر این رقبا به دنبال جذب مشتریان شما هستند نه رقابت با خود محصول شما! در این بخش است که شناخت رقبا اهمیت بسیاری پیدا می‌کند.

در مسیر شناخت قدم بگذارید

همانطور که گفتیم رقبا ممکن است همیشه کاملا آشکار نباشند. به همین دلیل باید هرچند وقت یک بار بررسی‌هایی برای شناخت رقیبان خود انجام دهید. برای این کار لازم است از روش‌ها و ابزارهای درستی استفاده کنید تا درست به هدف بزنید و مسیر بیراهه را تا انتها ادامه ندهید.

روش‌های شناخت و آنالیز رقیبان

تحلیل رقابتی یک تحقیق استراتژیک است که از جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد شرکت‌های رقیب تشکیل شده است. این فرآیند می‌تواند مستقیما در موفقیت و یا عدم موفقیت یک  کسب و کار موثر باشد.

برای حرکت در مسیر درست شناخت رقیبان نگاهی به این مراحل بیندازید:

ده رقیب برتر خود را بشناسید

هر کسب و کاری در اطراف خود حداقل ده رقیب دارد که برای پیشی گرفتن از آن‌ها تلاش می‌کند. به همین دلیل بهتر است که لیستی از آنها تهیه کنید؛ این کار کمک می‌کند تا بتوانید اولویت‌های خود را برای شناخت رقبا در بازاریابی مشخص کنید و نقشه راه رقابت را درست‌تر بچینید. یکی از راه‌های شناسایی این رقیبان، پایش اخبار و شبکه‌های اجتماعی است؛ با این کار می‌توانید متوجه شوید که کاربران و مشتریان از شما و رقیبانتان چه می‌گویند.

ابزارهای جستجوی رقبا

با توجه به بزرگ‌تر شدن دایره رقابت در کسب و کارها، امروزه ابزارها و برنامه‌های فراوانی برای بررسی و یافتن رقبا وجود دارد. در ادامه بخشی از ساده‌ترین این ابزارها را برای شناخت رقبا در بازاریابی به شما معرفی خواهیم کرد:

 • گوگل : اگر برای جمع‌آوری این لیست به کمک نیاز دارید، گوگل یک منبع عالی برای شما است. کافی است محصول یا خدمت خود را گوگل کنید تا لیست بلندبالایی از رقیبان را به شما ارائه دهد.
 • SEMRush : ابزاری محبوب است که اطلاعاتی درباره عملکرد فعلی شما در دنیای اینترنت می‌دهد. این اطلاعات شامل ترافیک سایت، موقعیت و رتبه‌بندی و رقبای شما است. علاوه‌بر آن می‌توانید با استفاده از آن شرایط رقبا را بررسی کنید و رتبه‌بندی آن‌ها را با خودتان مقایسه کنید.
 • SpyFu : یک ابزار عالی برای اطلاع از جایگاه و وضعیت کلی رقیبان است. کلمات کلیدی، رتبه‌بندی و لینک‌ها بخشی از این اطلاعات است که بعضی از آن‌ها را می‌توانید به صورت رایگان دریافت کنید؛ برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر لازم است یک پروفایل در این سایت ایجاد کنید.
 • Google maps : این ابزار به ویژه برای پیدا کردن رقبای محلی بسیار مفید است. کافی است به سادگی در آن جستجو کنید. مثلا باجستجوی عبارت “آژانس بازاریابی دیجیتال”، نه تنها تمام رقبا را در اطراف خود پیدا خواهید کرد، بلکه حتی می‌توانید ایده‌هایی را برای بهبود بازاریابی محلی خود ایجاد کنید.
 • Woorank : یک جستجوگر وب و ابزاری برای بازاریابی دیجیتال است. این وب‌سایت شما را تحلیل می‌کند و گزارشی از وضعیت SEO سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از همین ابزار می‌توانید عواملی را برای شناخت رقبا بررسی کنید.

شناخت رقیبانتجزیه و تحلیل و مقایسه محتوای رقبیبان با خود

تجزیه و تحلیل محتوای رقیبان می‌تواند به شما در ایجاد فرصت‌ها کمک کند. شما می‌توانید کیفیت محتوای آن‌ها و کانال‌های انتشار را بررسی کنید و سپس برای ایجاد یک محتوای کاربردی به عنوان یک مزیت رقابتی برنامه‌ریزی کنید.

از شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید

شبکه‌های اجتماعی یک راه عالی برای برای برقراری ارتباط با کاربران و مشتریان است؛ با توجه به این نکته می‌توان حدس زد که شبکه‌های اجتماعی رقیبان می‌تواند بخش مهمی از اطلاعات را برای شناخت رقبا در اختیار شما قرار دهد. پروفایل‌های رقیبان را به درستی بررسی کنید و رفتار کاربران را در آن مشاهده کنید.

تحلیل و نتیجه‌گیری

پس از پیمودن قدم‌های قبلی می‌توانید زمینه‌ای کلی از نحوه رقابت با رقبای خود را داشته باشید. ممکن است گام بعدی برای بهبود خدمات و محصولات، مقابله با رقیبان نباشد؛ اما تا زمانی که این کار را انجام ندهید ایده‌ی منحصر به فردی برای کسب و کار شما ایجاد نخواهد شد.

 

برچسب‌ها,

مزیت رقابتی راهنمای شما برای صعود به یک پله بالاتر از رقیبان!

همه‌ی ما یک ویژگی مشترک در کسب و کار داریم: رقابت‌جویی! این ویژگی همیشه هم چندان بد نیست. رقابت عاملی است که می‌تواند کیفیت بالاتری را برای یک محصول یا خدمت به همراه داشته باشد. تصور کنید قصد خرید کالایی را دارید که نمونه‌های مشابه فراوانی دارد. شما به عنوان مشتری باید تعداد زیادی از اجناس مشابه را بررسی کنید تا در نهایت تصمیمی برای خرید بگیرید. این فرآیندی است که همه‌ی ما بارها آن را تجربه کرده‌ایم. اما چه چیزی در نهایت باعث می‌شود که یک محصول یا خدمت را از دیگری برتر بدانیم؟ معیار انتخاب نهایی ما چه چیزی خواهد بود؟ راه طولانی این مقایسه، تنها با یک دلیل محکم منجر به خرید و یا انتخاب آن محصول و خدمت خواهد شد؛ این تمایز مفهومی است که آن را با نام مزیت رقابتی می‌شناسیم.

مزیت رقابتیهدف مزیت رقابتی چیست؟

مزیت رقابتی تنها یک راه برای سودآوری بیشتر نیست! گاهی شما به عنوان یک کسب و کار، ممکن است ایجاد اعتبار و اعتماد در میان مشتریان را اولویت هدف‌گذاری خود قرار دهید و در این مسیر از ترفندهایی استفاده کنید که برای شما برتری به حساب می‌آیند. این کار در نهایت می‌تواند شما را به برندی معتبرتر در مقایسه با رقبا تبدیل کند؛ نتیجه واضح است: سودآوری بیشتر که هدف نهایی هر سازمان و مجموعه‌ای است. مثلا اگر شرکتی محصول خود را با قیمتی پایین‌تر از محصولات مشابه به فروش برساند، یک برتری ایجاد کرده است. اما ممکن است در یک کسب و کار دیگر همان محصول با قیمتی بالاتر عرضه شود در حالیکه کیفیت بالاتر را عاملی برای رقابت خود قرار داده است.

SWOT پیش‌نیاز ایجاد برتری

دهه ۱۹۸۰ را می‌توان دهه‌ی تحول تحلیل رقابتی دانست. این مفاهیم بیشتر از هر کس توسط مایکل پورتر، اقتصاددان و استاد جوان دانشگاه هاروارد مورد بررسی قرار گرفت و نتایج این تحقیقات را هنوز هم می‌توان به عنوان یک منبع معتبر علمی در این زمینه معرفی کرد.

شاگردان پورتر یک مفهوم کلیدی را از استادشان یاد می‌گرفتند. مفهومی که اگرچه این روزها چندان موفق و به‌روز نیست، اما پایه‌ی بسیاری از مقایسه‌های تجاری به حساب می‌آید.SWOT  خلاصه‌ی حروف اول انگلیسی مفاهیم قدرت، ضعف، فرصت و تهدید است. کلیدی‌ترین عوامل بررسی رقبا برای ایجاد یک مزیت رقابتی درست و هدفمند، بررسی کامل این مفاهیم است. این مرحله می‌تواند به تعریف ما از برند خود و برند رقیب کمک کند.

چگونه یک مزیت رقابتی ایجاد کنیم؟

فقط به این دلیل که یک شرکت اکنون رهبر بازار است، به این معنا نیست که به طور دائمی در این جایگاه بماند. یک شرکت تجاری برای تثبیت موقعیت، محبوبیت و حفظ مشتریان خود باید اهداف روشن، استراتژی مناسب و برنامه‌هایی برای ایجاد برتری نسبت به رقیبان داشته باشد. مهم‌ترین اصل این است که بدانید از چه چیزی و چگونه برای این رقابت استفاده کنید. برای دستیابی به این هدف، لازم است پیش از ایجاد و تعریف موقعیت‌های برتری به موارد زیر توجه کنید:

گام اول: رقبا را زیر ذره‌بین بگذارید

ایجاد یک مزیت بدون شناخت کامل رقیبان تقریبا غیرممکن است. چگونه می‌توان برای یک محصول بدون بررسی نمونه‌های مشابه یک برتری تعریف کرد؟

تحلیل رقیبان قدیمی و شناخت رقیبان جدید فرآیندی است که نیاز به بروزرسانی دارد؛ بنابراین بهتر است این کار را هر ماه انجام دهید تا بتوانید زمینه‌های کارآمدی برای ایجاد برتری بسازید. اگر رقبا را نمی‌شناسید، بهترین راه، جستجوی کلیدواژه‌های مرتبط با حوزه کاریتان است.

یک استراتژی رقابتی خوب باید شامل تجزیه و تحلیل کامل و درست رقیب باشد، زیرا داشتن اطلاعات عمیق در مورد رقبا، به شما یک دید کلی درباره ادامه فرآیند کار و ایجاد یک مزیت رقابتی هدفمند خواهد داد.

چه اطلاعاتی از رقیبان لازم است؟

۱.بنیان‌گذاران

۲.نشانی اینترنتی شبکه‌های اجتماعی

۳.کانال‌های توزیع محتوا و معرفی

۴.ارزش‌ها و شعارها

۵.سایر اطلاعات مانند تعداد مشتریان، تعداد بازدیدکنندگان وب سایت، میزان مشارکت در شبکه‌های اجتماعی و…

گام دوم: داستان برند، هنر ساختن هویت

این روزها مردم داستان یک شرکت را دنبال می‌کنند نه مارک و برند آن‌ها را! این جمله به این معناست که پیش از ایجاد مزیت رقابتی، لازم است خودتان را تعریف کنید: که هستید؟ چه اهدافی دارید؟ شعارهایتان چیست؟ برندتان چه رنگ و چه شکلی دارد؟

اگر این سوال‌ها پاسخی روشن داشته باشد، یعنی شما به درستی می‌دانید که چه می‌خواهید! پس از برندسازی می‌توانید شروع به نوشتن مزایای خود نسبت به سایر رقیبان کنید؛ مزایایی که همسو به شعارها، شخصیت برند و داستان کسب و کار شماست. همچنین به یاد داشته باشید که برای نوشتن ویژگی‌ها نباید خودتان را سانسور کنید. هر مفهوم و ایده‌ای که به ذهنتان می‌آید را یادداشت کنید؛ چرا که این ایده‌های به ظاهر سطحی می‌توانند جمع‌بندی شگفت‌انگیزی داشته باشند.

گام سوم: معرفی پیش از ارائه!

جلب اعتماد مشتری به وسیله‌ی محتوا، به خودی خود یک مزیت رقابتی به حساب می آید؛ از این بستر استفاده کنید. در فضاهای متفاوت خود را به مشتری معرفی کنید و به اصطلاح همه جا در دید او باشید. این تکرار در فضاهای معتبر می‌تواند شما را به برندی شناخته شده تبدیل کند. پس از آن که این مرحله را به درستی و با موفقیت پشت سر گذاشتید، از بستر ایجاد شده برای ارائه برتری محصول استفاده کنید. یادتان باشد اگر یک کانال و یا فضای مناسب برای ارتباط با مشتریان نداشته باشید، هرگز نمی‌توانید مزیت رقابتی برند خود را به او معرفی کنید.

مزیت رقابتیگام چهارم: روی نیازهای کاربران خود تمرکز کنید

یک برند حرفه‌ای و معتبر همیشه دارای دو ستون اصلی است:

 1. تیم خوب
 2. کاربران و مشتریان وفادار

این دو کاملا به هم وابسته‌اند؛ یک تیم خوب و حرفه‌ای، با پشتیبانی درست و نوآوری در ارائه‌ی محصول یا خدمات، منجر به ایجاد تعداد زیادی مشتری راضی و وفادار می‌شود. تکنولوژی نیز این روزها به کمک ما آمده تا به وسیله‌ی آن ارزیابی کنیم که آیا مشتری از دنبال کردن ما و یا از محصولاتمان خوشحال و راضی است یا خیر و چرا؟  پیشنهاداتش چیست و از چه خدماتی احساس رضایت نمی‌کند؟

ارتباط درست با مشتریان و تعامل با آن‌ها، بررسی بازخوردها و حدس سلیقه و نیاز کاربران از فعالیت‌های آنان در شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند شما را برای ایجاد یک مزیت رقابتی هدفمند یاری کند.

گام پنجم: از آن طرف بام نیفتید!

گاهی اوقات بهتر است این واقعیت را بپذیرید که رقابت با شرکت‌های بزرگ آسان نیست. این رقابت ممکن است وقت، انرژی، سرمایه‌ی انسانی و هزینه‌ی بسیاری از شما بگیرد. بنابراین بهتر است سپر بیندازید و بدانید که بهترین راه حل این است که در چند مورد منحصر به فرد با این دست از شرکت‌ها رقابت کنید نه در همه‌ی ابعاد! آهسته و گام به گام حرکت کنید، اما مسیرتان را پیوسته ادامه دهید تا یک برتری نتیجه‌بخش را برای محصول یا خدمات خود تعریف کنید.

گام ششم: مشکلات بزرگ را حل کنید

ایجاد مزیت رقابتی آسان نیست؛ اما اگر بتوانید با حل مشکلات بزرگ و رفع نیازهای کاربران این مرحله را به درستی بگذرانید، به گروه صنایع ماندگار و محبوب خواهید پیوست. شناسایی این نیازهای اساسی نیازمند پایش شبکه‌های اجتماعی، بررسی واکنش کاربران، ارزیابی موتورهای جستجو، بررسی کمپین‌ها و رصد اخبار است.

مزیت رقابتی می‌تواند به شما در ماراتن رقابت کمک کند؛ این برتری‌ها می‌تواند شامل قیمت، ارزش منحصر به فرد، محصول بهتر، پشتیبانی تخصصی و یا بازاریابی بهتر باشد. با کمک این نوآوری‌ها و برتری‌ها می‌توانید در مسیر هموارتری برای ارائه‌ی برند خود حرکت کنید.

برچسب‌ها,

چگونه در ۴ مرحله یک تحلیل رقابتی موفق انجام دهیم؟

 

هر برند هوشمندی، ارزش تحلیل رقابتی را به خوبی می‌داند و برای اینکه در کسب‌وکار خود موفق بوده و حرفی برای گفتن داشته باشد، برای نظارت روی رقبای خود در شبکه‌های اجتماعی هزینه می‌کند.

با پایش علاوه بر شناسایی جایگاه برند، می‌توانید بفهمید که راهبردهای استراتژیک‌تان در بازار به بهینه سازی نیاز دارد یا نه؟

برای تحلیل رقابتی باید ۴ مرحله کلی را طی کنید:

اول: مشخص کنید کدام یک از رقبا را تحلیل می‌کنید!

گام اول در تحلیل رقابتی مشخص کردن رقبا است. نه تنها باید به رقبای مستقیم؛ برندهایی که محصولات آنها دقیقاً مشابه محصولات شما است، فکر کنید بلکه باید به رقبایی که بازاری مشابه بازار شما دارند هم فکر کنید.

سه گروه در خصوص رقبا وجود دارد که عبارتند از:

 • رقبای مستقیم: این برندها محصولاتی دقیقاً مشابه محصولات شما ارائه می‌کنند.
 • رقبای غیرمستقیم: این برندها محصولات متفاوتی دارند، اما نیاز مشابهی را برطرف می کنند.
 • رقبای «آماده‌ی هزینه کردن» یا رقبای جایگزین: این رقبا به دنبال رقابت بر سر بودجه مشابهی با بودجه برند شما هستند، حتی اگر محصول آنها متفاوت باشد.

برای درک بازار خود، باید به این موضوع دقت کنید که این سه گروه از رقبای شما چه کاری انجام می‌دهند. بگذارید با یک مثال ادامه بدهیم، برندهای رژ لب اغلب از بازار یکدیگر استفاده می‌کنند، اما فرض کنید که خریداران به این باور برسند که با چشمانی جذاب و گیرا، دیگر نیاز نیست برای جذابیت چهره به سراغ رژ لب بروند! در این‌صورت برندهای تولیدکننده محصولات آرایشی مخصوص چشم به رقبای جایگزین تبدیل می‌شوند.

چگونه رقبایی را که می خواهید تحت نظارت قرار دهید، انتخاب کنید؟

فهرستی از رقبا که شامل رقبای مستقیم، غیرمستقیم و جایگزین می شود را تهیه کنید.
 از هر گروه، نمونه‌هایی را انتخاب کنید، به گونه‌ای که طیفی از برندها را برای نظارت در اختیار داشته باشید.

اگر اطمینان دارید که بازار خود را می‌شناسید، می‌توانید به صورت انحصاری بر رقبای مستقیم خود تمرکز کنید.

دوم: مشخص کنید که دقیقاً می‌خواهید بر چه چیزی نظارت کنید؟

به‌دنبال چه نوع اطلاعاتی در کسب‌وکار رقبایتان هستید؟

تبلیغات و شیوه بازاریابی آنها

این بخش باید از اولویت بسیار زیادی برخوردار باشد. یکی از مزایای تحلیل رقابتی در زمان درست این است که به موقع در جریان تبلیغات و ارائه محصولات جدید آنها قرار می‌گیرید. واضح است که اگر یکی از رقبا محصولی هیجان انگیز یا نوآورانه تولید کند، باید بلافاصله از آن مطلع شوید و قادر خواهید بود که پاسخ و بازخورد این تبلیغات و محصولات را به صورت آنلاین دنبال کنید. بدانید آیا مردم این تبلیغ را دوست داشته اند یا خیر؟!

کیفیت حضور رقبا در رسانه‌های اجتماعی

شما باید بدانید که رقبا در چه حوزه‌هایی فعال هستند و بازاریابی آنها در رسانه‌های اجتماعی چگونه است؟
اینکه رقبا کدام شبکه‌های اجتماعی را برای ارتباط با مخاطبان‌شان انتخاب می‌کنند و چه محتوا و مضامینی را در پست‌های‌شان منتشر می‌کنند، بخشی از این فعالیت است.

صحبت اینفلوئنسرها در خصوص رقبا

امروزه بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها یک راهبرد عمده برای کسب‌وکارهای موفق است. احتمال دارد که رقابت در کسب‌وکار شما به جایی رسیده باشد که اینفلوئنسرها برای گسترش و تبلیغ محصولات خود کمک بگیرید.

سوم: ابزارهای مورد استفاده خود را انتخاب کنید!

 

ممکن است برنامه شما این باشد که تمام این تحلیل را تنها با ذهن فوق‌العاده خود و یک مرورگر جدید انجام دهید.

حجم مطالبی که باید مورد نظارت قرار بدهید زیاد است و شما نمی توانید بدون کمک این کار را انجام دهید. به علاوه، زمان شما بسیار ارزشمندتر است!

پس پیشنهادات ما را بررسی کنید:

ابزارهای پایش تحت وب

آیا می‌خواهید بدانید که در فضای آنلاین در خصوص رقبای شما چه می گویند؟ البته که می خواهید! به همین دلیل است که در حال خواندن این مطلب هستید. ردیابی وب به شما نشان می‌دهد که چه مطالبی در اخبار، در بررسی‌ها و مرورها و در تالارهای گفتگو مطرح می‌شود. برای این کار به ابزاری برای نظارت بر رسانه‌ها مانند Mention نیاز دارید.

سرویس پایش شبکه‌های اجتماعی

اگر صرفاً می‌خواهید رقبا را در شبکه‌های اجتماعی زیرنظر بگیرید و به پایش شبکه‌های اجتماعی علاقمند هستید، می‌توانید از سرویس‌های پایش شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

چهارم: ماشه را بکشید!

تنها کاری که باقیمانده است، شروع به کار است. اکنون برنامه ریزی خود را انجام داده‌اید و زمان آن رسیده است که برنامه خود را عملی کنید.

رقبایی که می‌خواهید پایش کنید و فعالیت‌هایی که قرار است زیرنظر بگیرید را مشخص کرده‌اید. بهترین ابزار را برای این کار در اختیار بگیرید.

فراموش نکنید، شما به‌دنبال اطلاعاتی هستید که به بهبود جایگاه برندتان کمک خواهد نمود.

پس دست به کار شوید!

برچسب‌ها, ,

تحلیل رقابتی و ۸ شاخص مهم پایش شبکه‌های اجتماعی

تحلیل رقابتی, competitive analysis

وقتی ۹ ساله بودم، روزی دوان دوان به خانه رفتم و با خوشحالی به مادرم گفتم، «در امتحان آخرم ۹ از ۱۰ گرفتم!»

او به‌جای آن‌که تشویقم کند، پرسید: «بقیه چه نمراتی گرفتند؟»

این برای من خیلی سخت بود، نمی‌خواستم دروغ بگویم، امتحان آسان بود و تعداد زیادی از همکلاسی‌هایم ۱۰ از ۱۰ گرفته بودند.

این یک مثال ساده بود تا بفهمید، بدون مقایسه با دیگران، نمی‌توانید بگویید کارتان چقدر خوب بوده است!

همیشه بهتر است قبل از اینکه کسی به شما بگوید «شما آنقدر که خیال می‌کنید خوب نیستید»، خودتان، خودتان را بررسی کنید و این همان‌جایی است که پایش شبکه‌های اجتماعی و تحلیل رقابتی مطرح می‌شود.

چرا باید خودتان را به زحمت بندازید و رقبایتان را پایش کنید؟

اگر از خودتان می‌پرسید که چرا باید به پایش و مانیتورینگ رقبایتان بپردازید، این چند دلیل را بخوانید:

 • برندتان را محک می‌زنید.

اگر ندانید که چه جایگاهی در حوزه کسب‌وکارتان دارید، نمی‌توانید بگویید که برندتان چقدر خوب عمل می‌کند! تحلیل رقابتی از طریق پایش شبکه‌های اجتماعی، شاخص‌هایی را برای مقایسه بهتر عملکرد شما و رقبا در اختیارتان قرار می‌دهد.

 • از شکست‌های آن‌ها درس می‌گیرید.

شما می‌توانید که استراتژی‌های کسب و کار رقبایتان را ببینید و بررسی  کنید. تحلیل این استراتژی‌ها به شما کمک می‌کند تا از اشتباهات دیگران درس بگیرید و آن اشتباهات را تکرار نکنید. این حالت در موارد معکوس هم صادق است.

 • فرصت‌های جدید را پیدا می‌کنید.

پایش تنها نظاره کردن و یادداشت برداری نیست. پایش به معنای استفاده از هوش برای اقدام و عمل است و گستره‌ای از دسترسی به صحبت‌های اینفلوئنسرها درباره رقبا تا پیدا کردن مشتریان ناراضی را در برمی‌گیرد.

از پایش رقبا می‌توانید برای بهبود محصولات و خدمات خودتان، پشتیبانی از مشتریان یا تنظیم استراتژی‌‌های روابط‌عمومی دیجیتال شرکت خود استفاده کنید.

در پایش شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات بسیاری به دست می‌آورید، اما سوال اینجا است که شما باید دقیقا به دنبال چه چیزی باشید و این شاخص‌ها چه فایده‌ای برایتان دارد؟

هشت شاخص مهم پایش شبکه‌های اجتماعی در تحلیل رقابتی:

تحلیل رقابتی, competitive analysis

برخی از شاخص‌ها باید بطور مرتب پیگیری شود. برخی دیگر را فقط لازم است هر از گاهی بررسی کنید.

 ۱- سهم صدا (محدوده گستردگی پیام‌ها)

“سهم صدا”  شاخصی است که به شما می‌گوید که چه کسی یا چه برندی در فضای مجازی بیشترین صدا را ایجاد می‌کند و یا محبوب‌تر است.

 ۲- سهم صدا طی زمان

یک قدم جلوتر “سهم صدا طی زمان” قرار دارد که به شما اجازه می‌دهد تا سیر تکامل و روندهایتان را بررسی کنید.

شما می‌توانید دوره‌های زمانی متفاوت تعطیلات، اعیاد و جشن‌ها را ردگیری کنید. مثلا اگر روش‌تان B2C است، در این مدت تبلیغات کنید تا میزان همبستگی میان تلاش‌های بازاریابی رقبایتان و فعالیت‌ها یا به اصطلاح صدایی که شما تولید کرده‌اید را ارزیابی کنید .

 ۳- سهم صدا بر حسب مکان‌

این شاخص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که کسب‌وکارتان بین‌المللی باشد یا اینکه شما تصمیم داشته باشید تا  فعالیت‌هایتان را در سطح بین‌المللی پیش ببرید.

با دانستن این‌که رقبای شما در چه کشورهایی قرار دارند، ممکن است بتوانید بازارهای جدیدی را کشف کرده و در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. اگر در این فکر هستید که دفتر جدیدی را تاسیس کنید، بررسی کنید که در کجا بیشتر از همه جا طرفدار دارید و به جایی بروید که مشتریان بالقوه شما آنجا هستند.

 ۴- زبان‌های برتر

گاهی لازم است تحلیل رقابتی و یا پایش شبکه‌های اجتماعی بر حسب گستردگی جغرافیایی خدمات‌رسانی شما به زبان‌های مختلف انجام شود. شما ممکن است، متوجه شوید که لازم است کمپین‌های بازاریابی‌ و  وب‌سایت‌تان را به زبان‌های مختلف ارائه دهید و حتی شاید پشتیبانی‌ از مشتریان را هم به زبان‌های خاص عرضه کنید.

 ۵- پایش احساس یا نوتیفیکیشن‌های مثبت/ منفی

“احساس” شاخصی است که به شاخص‌های دیگر اهمیت می‌بخشد. گاهی پیش می‌آید که برند شما اکثریت سهم صدا را در مقابل رقبایتان را دادا است اما متأسفانه این سهم صدا با احساسات منفی و هشداردهنده همراه است.

این شاخص چگونگی (احساس) سهم صدای شما را بررسی می‌کند و آن را با رقبایتان مقایسه می‌کند. در این حالت شما از اینکه بازار چه دیدی نسبت به بِرند شما دارد، مطلع شوید و یا حتی در مورد نتایج مثبت یا منفی کمپین‌های خود و رقبایتان اطلاعات مهمی را به‌دست بیاورید.

 ۶- پلتفرم برتر

به همان میزان که مهم است، بدانید مخاطبان شما به طور فیزیکی در کجا متراکم‌تر هستند، باید بدانید آنها در کدام محیط مجازی جمع شده‌اند؟ اینجا است که  اهمیت پلتفرم‌ها، اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها مشخص می‌شود.
این موضوع به شما کمک می‌کند که بفهمید در کجا باید متمرکز شوید.

 ۷- اینفلوئنسرهای برتر

اینفلوئنسرها می‌توانند به شما کمک کنند تا مخاطبان خود را به سرعت افزایش دهید. اما واقعیت این است که یافتن آن‌ها به این سادگی‌ها نیست خصوصا اگر شما در آغاز راه باشید. حتی اگر برند شناخته شده‌ای باشید، بازهم یافتن و متقاعد کردن آن‌ها کار آسانی نیست.

بنابراین ردگیری رقبا روش خوبی برای رسیدن به اینفلوئنسرها است. با توجه به اینکه اینفلوئنسرها قبلاً درباره رقبایتان صحبت کرده‌اند، احتمال بیشتری وجود دارد که وقتی به آن‌ها می‌رسید به شما جواب مثبت بدهند. مخاطبان اینفلوئنسرها احتمالا برای برند شما مخاطبان خوبی خواهند بود.

 ۸- ترند کردن موضوعات

ترند کردن موضوعات، یکی از روش‌های سریع برای یافتن مکالماتی است که درباره شما و رقبای‌تان انجام شده است. با این‌کار می‌فهمید مردم به چه موضوعاتی علاقمند هستند و می‌توانید ایده‌هایی برای خلق محتوا و کمپین‌های بازاریابی آتی خود به‌دست آورید.

بررسی کاوشگرانه را شروع کنید!

ما به شما تمام دلایلی را که برای تحلیل رقابتی و پایش شبکه‌های اجتماعی و شروع کاوشگری و اکتشاف در مورد رقبای‌تان نیاز داشتید را گفتیم.

صادقانه باید بگوییم که دیگر چیزی برای گفتن نمانده است. فقط باید ماشه را بکشید!

اگر آماده‌اید که در دنیای هیجان انگیز پایش و تحلیل رقابتی شیرجه بزنید، همین الان این‌کار را با خرید یک سرویس پایش شبکه‌های اجتماعی شروع کنید!

برچسب‌ها, , , ,

تحلیل رقابتی و دشمنانی که باید دم‌دست باشند!

تحلیل رقابتی, competitive analysis

آیا به یاد دارید آخرین بار چه زمانی یک تحلیل رقابتی در محیط شبکه‌های اجتماعی انجام دادید؟
آیا می‌دانید راهبردهای رسانه‌ای شما در مقایسه با رقبا در چه جایگاهی قرار دارد؟

دوستان خود را نزدیک نگه دارید و دشمنان‌تان را نزدیک­تر!

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند: “دوستان خود را نزدیک نگه دارید و دشمنان‌تان را نزدیک­تر”.
با این حال معمولا خیلی برایمان خوشایند نیست که رقبا را به عنوان دشمنانی بالقوه تصور کنیم، از طرفی برای موفقیت در به‌دست آوردن سهم بیشتری در بازار کسب‌و‌کار باید رقبا را زیرنظر بگیریم.

نگاه کنید و ببینید برندهای دیگر چکار می‌کنند؟  

با پایش وب‌سایت‌ها، پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، کمپین‌های تبلیغاتی، بازاریابی ایمیلی و فعالیت‌های تیم روابط عمومی به اطلاعاتی بیش از آنچه در ظاهر می‌بینید، دست پیدا می‌کنید و می‌توانید به کمک آن استراتژی بازاریابی آنلاین خود را بسازید.

تصور نکنید اطلاعات حاصل از تحلیل رقابتی صرفاً به فعالیت‌های بازاریابی شما جهت می‌دهد!

شما می‌توانید از این اطلاعات، آمار و نشانه‌ها در جهت ارتقاء فروش، بهینه‌سازی و گسترش خدمات پس از فروش و نوآوری در ابداع محصولات جدید بهره‌مند شوید.

اگر هنوز برای استفاده از خدمات تحلیل رقابتی و سرویس‌ پایش شبکه‌های اجتماعی متقاعد نشده‌اید، به شما قول می‌دهیم با مطالعه ادامه این مقاله، بدون شک یک سرویس پایش شبکه‌های اجتماعی را خریداری می‌کنید!

۵ دلیل مهم برای تحلیل رقابتی و نظارت بر رقبا

تحلیل رقابتی, competitive analysis

 ۱- ایده‌هایی برای انجام ندادن کارها

بله کاملا درست خواندید.ایده‌هایی برای انجام ندادن کارها!

باور کنید یادگیری از اشتباهات دیگران، بهترین و سریع‌ترین راه برای پیشرفت است. می‌دانید چرا؟
چون شما قرار نیست تاوان اشتباهی را بپردازید. شرکت‌ها و مجموعه‌های دیگر آن اشتباهات را مرتکب شده، تاوان پرداخته و شاید سالهای سال درجا زده‌اند!

تحلیل رقابتی، نظارت بر فعالیت‌ها و کمپین‌های بازاریابی رقبا، شما را با آن روی سکّه ایده‌هایی که در سر دارید آشنا می‌کند! در بسیاری از مواقع در کسب‌و‌کارهای مشابه، ایده‌های یکسانی در ذهن مدیران شکل می‌گیرد و این نظارت، تکلیف شما را در مورد خوب یا بد بودن روند فعلی روشن می‌کند!

به بازیگران اصلی بازار کسب‌و‌کارتان نگاه کنید و بعد به شکلی استراتژی خود را بنویسید تا دیگر اشتباهات بزرگ برندهای معروف را مرتکب نشوید!

مثالی روشن برای این نوع تاکتیک، داستان آیفون ۶ پلاس و برندهایی است که از شکست محصول اپل استفاده کردند!

 ۲- ایده‌هایی برای انجام دادن کارها

همانطور که می‌توانید از بازیگران اصلی بازار کسب‌و‌کارتان یاد بگیرید که چه کارهایی را انجام ندهید، می‌توانید بفهمید که چه چیزی ارزش امتحان کردن را دارد.

مثلا  برند X در برنامه بازاریابی‌اش رویکرد مشابهی با برنامه شما دارد و در آن خوب کار می‌کند. پس از فرصت استفاده کنید، تفاوت‌های بین خودتان را شناسایی کنید و یاد بگیرید که با جایگزین کردن چه روندی، می‌توانید مثل برند X موفق باشید.

 ۳- شناسایی فرصت های بازار

یکی از مهمترین فواید تحلیل رقابتی و پایش شبکه‌های اجتماعی، یافتن و تمرکز بر تراکم جمعیتی مشتریان است. اگر از این فرصت استفاده کنید، این تمرکز و تراکم می‌تواند مزیت رقابتی خوبی برای شما ایجاد کند.

اگر نگاهی به سابقه ارتباطات اجتماعی بیندازید، می‌بینید که در هیچ زمانی به اندازه الان مردم علاقمند به اشتراک‌گذاری تجربیات زندگی شخصی‌شان در شبکه‌های اجتماعی نبوده‌اند!

آن‌ها درباره تجربیات استفاده از محصولات مختلف، یا خدمات و سرویس‌های متنوع اجتماعی حرف می‌زنند. در واقع آنها درباره شما حرف می‌زنند و با رویکرد مثبت یا منفی نظراتشان را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

جمع‌آوری بازخوردها در مورد محصول تولیدی‌تان شاید کار آسانی باشد، اما آخرین بار کِی در مورد نظرات مشتریان نسبت به محصول تولیدی رقبا به جستجو پرداخته‌اید؟

شما می‌توانید با تحلیل رقابتی و پایش اطلاعات رقبا در شبکه‌های اجتماعی، شکاف‌ها و نواقص رفتاری آن‌ها را شناسایی کنید و از این فرصت برای بهبود خدمات خود استفاده کنید.

می‌بینید یافتن روند پیشرفت چقدر آسان است.

 ۴- یافتن مشتریان ناراضی

آیا می‌خواهید بدانید که چطور می‌توانید از طریق رقبای خود درآمد بیشتری کسب کنید؟

جواب این سوال خیلی ساده است، بگردید مشتریان ناراضی آن‌ها را پیدا کنید و به آن‌ها راه‌حل‌های بهتری که خودتان ارائه می‌کنید را عرضه کنید!
صبر کنید، در این مورد شتاب‌زده عمل نکنید. سعی کنید به آنها القاء کنید که شما واقعاً می‌خواهید به آنها کمک کنید!

Gary Vaynerchuk درباره فروش گفت:  “فروش، عملِ دادن است، نه گرفتن؛ خدمت است نه فروش! ”

تحلیل رقابتی و پایش فعالیت‌های رقبا، سرنخ‌هایی در مورد چشم‌اندازها ، نظرات مشتریان، رویکردهای بازاریابی و …. به شما می‌دهد که آنها مصالح خوبی برای بنا کردن استراتژی موفقیت‌آمیز برای شما است.

در نهایت اینکه ما باور نمی‌کنیم اگر بگویید، هنوز مطمئن نیستید که باید تحلیل رقابتی در شبکه‌های اجتماعی را به لیست اولویت‌های کاری‌تان اضافه کنید؟

اگر اینطور است دوباره این مقاله را بخوانید و با خودتان تکرار کنید: “دوستان خود را نزدیک نگه دارید و دشمنان‌تان را نزدیک­تر”!

برچسب‌ها, , , ,

معجزه‌ای به نام تحلیل رقابتی

تحلیل رقابتی, competitive analysis

آیا تا به حال به  ارزیابی یا تحلیل محتوا در اخبار و رویدادهای حوزه کسب‌و‌کارتان و به معنای دقیق‌تر تحلیل رقابتی پرداخته‌اید؟
تحلیل رقابتی در کسب‌و‌کار به معنای مقایسه مجموعه خودتان با رقبا برای شناسایی بهترین شیوه‌های انجام کار و میزان تصاحب سهم بازار است.

مزایای انجام تحلیل رقابتی

 • به دست آوردن ایده‌های جدید برای بهبود فرآیندهای عملیاتی و فروش
 • شناسایی فناوری‌های جدید برای کاهش در هزینه‌ها و افزایش رضایت مشتریان
 • کسب و یا آگاهی از مزیت رقابتی

تحلیل رقابتی چگونه انجام می‌شود؟

برای این‌کار چندین مرحله وجود دارد که باید آن‌ها را پشت سر بگذارید:

 • انتخاب معیار مناسب

معیارهای مناسب را انتخاب کنید. یکی از واضح ترین گزینه‌ها شاخص عملکرد فعلی شما است. این شروع خوبی است، چرا که احتمالا آن را برای مدت زمان طولانی زیر نظر داشته‌اید و اطلاعات خوبی در این زمینه دارید.

اما از خودتان بپرسید، دقیقا به دنبال چه هدفی از تحلیل رقابتی هستید؟ اگر هدف خاصی در ذهن داشته باشید، معیارهای مورد نظرتان را پیدا می‌کنید.

 • انتخاب رقبا

اگر هدفتان از تحلیل رقابتی  را مشخص کرده‌اید، باید شرکت‌ها و رقبای خود را شناسایی و تعیین کنید. شما می‌توانید رقبا را به سه گروه تقسیم کنید:

الف: کسب‌و‌کارهای مشابه

شما باید شرکت‌هایی که در حوزه فعالیت‌تان مشغول به کار بوده و از نظر ابعاد مشابه شما هستند را انتخاب کنید. پس از آن می‌توانید محصولات و خدمات را مقایسه کنید و ببینید آیا آنها به دنبال ایده‌های نوین در تولید هستند یا خیر؟!

ب: پیشگامان صنعت

این گروه شامل برجسته‌ترین شرکت‌ها هستند؛ گروهی که احتمالاً  آرزو دارید تا در آینده به آن‌ شبیه باشید. پیشگامان صنعت در مسیری که پیموده‌اند، اعمال مختلفی انجام داده و تجربیات متفاوتی کسب کرده‌اند. دانستن اینکه آنها چگونه کار می‌کنند، به شما کمک می‌کند تا یکی از آن‌ها شوید.

ج: شرکت‌های کوچک‌تر

مشکل اغلب شرکت‌های کوچکی که به تازگی شروع به کار کرده‌اند، فقدان منابع سرمایه‌گذاری است. اما در عین حال این موضوع یکی از مزایای قابل توجه برای آنها است چرا که باید خلاق باشند.
هک کردن رشد (Growth hacking) استراتژی مهمی در پاسخ به منابع محدود مالی است. آن‌ها باید از دیدگاهی کاملا متفاوت به مسائل نگاه کنند و یک راه‌حل جدید ابداع کنند.

با بررسی نحوه فعالیت و عملیات این گروه نیز می‌توانید در اعمال برخی از تصمیمات استراتژیک‌تان تجدیدنظر کنید.

تحلیل رقابتی, competitive analysis

 • به دست آوردن اطلاعات موردنیاز

شاید بپرسید چگونه می‌توانید اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل رقابتی را به‌دست بیاورید؟ این‌کار دشواربه نظر می‌رسد، چرا که شرکت‌ها اطلاعات موردنیاز شما را در معرض نمایش نمی‌گذارند، اما خوشبختانه ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا اطلاعاتی را که نیاز دارید، به دست آورید:

 ۱- معیارهای SEO

بیایید با معیارهای SEO شروع کنیم. ابزارهایی مانند SEMrush سایت شما و رقبای اصلی‌تان را بررسی و تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات لازم در خصوص تحلیل رقابتی را در یک گزارش خواندنی ارائه می‌دهند. اما خوب تنها مشکل این قبیل سایت‌ها، پولی بودن خدمات آنها است.

 ۲- پایش فضای مجازی

رمز تحلیل رقابتی موفق، تحقیقات مناسب است. اطلاعات زیادی وجود دارد که باید آنها را پیدا کنید. شما می‌توانید از سرویس پایش شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی استفاده کنید تا اطلاعات مورد نیازتان را به دست آورید.

 ۳- شرکت‌های حرفه‌ای

راه دیگری که برای به دست آوردن اطلاعات لازم دارید، استخدام حرفه‌ای‌ها است. شرکت هایی نظیر Nielsen یا Ipsos می‌توانند اطلاعات مورد نیاز شما را فراهم کنند.

SMART بسازید و بر نتایج نظارت کنید!

پس از تحلیل رقابتی وقت آن رسیده تا از نتایج به دست آمده بهره‌برداری کنید.

اما قبل از آنکه تصمیمات استراتژیک بگیرید، طرح SMART را تعریف کنید.

SMART مخفف کلمات Specific، Measurable، Attainable، Relevant، TimeBased است.

 ۱- مشخص (Specific): هرچه اهداف‌تان را دقیق‌تر تعریف کنید، دستیابی و تعیین مسیر رسیدن به آنها ساده‌تر خواهد بود.

 ۲- قابل سنجش (Measurable): اگر بتوانید میزان عملکرد و پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید، جایگاه بهتری نسبت به رقبای خود خواهید داشت. شما باید اهداف میان مدت را برای اندازه‌گیری پیشرفت خود تعیین کنید.

 ۳- قابل دستیابی (Attainable): در تعیین اهداف، آرمان‌گرا نباشید. اهداف را با واقع‌گرایی تعیین کنید تا قابل دستیابی باشند.

 ۴- مناسب بودن (Relevant): اهداف باید برای شما و باتوجه به شرایط تعریف شوند، در واقع باید مناسب شما باشند. به فکر برآوردن خواسته‌ها و تمایلات دیگران نباشید!

 ۵- براساس زمان (Time-Based): اگر برای دستیابی به اهداف، زمان مشخصی را تعیین نکنید، تعیین هدف کار بیهوده‌ای است!  تعیین زمان دستیابی به اهداف باعث می‌شود که برای رسیدن به آن تلاس بیشتری انجام دهید.

باید بدانید که تحلیل رقابتی، یک فرآیند مستمر و همیشگی است و در علم مدیریت از آن به عنوان یکی از ابزارهای مهم در اتخاذ تصمیمات استراتژیک استفاده می‌شود. پس برای موفقیت در کسب‌و‌کارتان تحلیل رقابتی را فراموش نکنید!

برچسب‌ها, , , ,