نیوزباکس

پایش شبکه های اجتماعی را جدی بگیرید!

زمان مطالعه: 3 دقیقه
پایش شبکه های اجتماعی را جدی بگیرید!

شبکه های اجتماعی عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. شبکه های اجتماعی ارتباطی تاثیرگذار بین برندها و مشتریان ایجاد می‌کنند و کانال و روش ارتباطی قدرتمندی را برای به اشتراک گذاشتن داستان‌ها و پیام‌ها با مشتریان ایجاد می‌کنند.

گروه Hubspot که در زمینه خدمات نرم‌افزاری بازاریابی و فروش فعالیت دارد، از 4،500 نفر از متخصصان بازاریابی و فروش درباره بزرگترین چالش‌های خود نظرسنجی کرده است.

جالب است بدانید که یکی از چالش‌های اصلی بازاریابان که 65% آراء را به خود اختصاص می‌داد، افزایش بازدید (جلب توجه مخاطبان) و ایجاد سرنخ برای جذب آن‌ها به محصول بوده است.

محبوبیت پایش شبکه های اجتماعی در بازاریابی

نظرسنجی گروه Hubspot به بررسی میزان تأثیرگذاری شبکه های اجتماعی بر کسب‌و‌کارها پرداخته است:

● 92% از بازاریابان معتقدند که شبکه‌های اجتماعی در رونق کسب و کارشان تاثیرگذار بوده است. بیش از نیمی از آنها که حداقل برای 2 سال از شبکه های اجتماعی استفاده کردند، گفته‌اند که این امر باعث بهبود در میزان فروش‌شان شده است.

● 90٪ از آنها نیز بیان کردند که برنامه‌ریزی و فعالیت مستمر در شبکه های اجتماعی باعث گسترش کسب‌وکارشان شده است.

● 61٪ از کسانی که حداقل 6 ساعت در هفته بر روی بهبود روابط کاری‌شان در شبکه های اجتماعی سرمایه‌گذاری و فعالیت کردند نیز شاهد بهبود روند و جایگاه‌شان در رتبه‌بندی موتورهای جست‌وجوگر یا در اصطلاح ارتقاء سطح SEO بودند.

اگر یک بازاریاب فعال هستید، با خودتان فکر کنید، چه اشکالی دارد که یکی از فعالیت‌های مهم شما تغییر تاکتیک از دفاع به حمله باشد؟

یعنی به جای اینکه صرفا در شبکه های اجتماعی یک بیننده باشید، با آن درگیر شوید و از این طریق ضمن افزایش بازدید، آشنایی بیشتر مخاطبان با محصولات شما، بازخوردها را پایش کرده و از آن‌ها بهره‌برداری کنید. در واقع بیایید و شبکه های اجتماعی را پایش کنید.

اگر برای این کار دلهره دارید، باید بگوییم که شما تنها نیستید. اکثر بازاریاب‌ها و متخصصین بازاریابی آنلاین دوست دارند این کار را انجام دهند اما نمی‌دانند از کجا شروع کنند؟ از سوی دیگر حجم عظیم اطلاعاتی که می‌بایست مورد بررسی قرار بگیرد وحشتناک است!

فرصت‌های منحصربه‌فرد پایش شبکه های اجتماعی

به هر حال باید بر ترس‌ها و موانع غلبه کرد. چاره‌ای ندارید باید دست به‌کار شوید. مثلا یک نفر در تیم شما باید چند بار در ماه به بررسی و جستجوی دقیق محتوا و مواردی که به برند شما اشاره دارد، بپردازد.
این کار را می‌توانید از طریق ابزار و یا سامانه پایش شبکه های اجتماعی انجام دهید. بررسی کنید که مخاطبان و مشتریان درباره شما چه گفته‌اند؟ اینفلوئنسرها به شما یا برندتان اشاره کرده‌اند یا نه؟

از طریق تجزیه‌وتحلیل گفت‌وگوهای آنلاین و با استفاده از عکس‌العمل‌های مناسب می‌توانید کسب‌وکار خود را ارتقاء دهید.

پایش شبکه های اجتماعی این فرصت را به شما می‌دهد تا از از آنچه در شبکه های اجتماعی می‌گذرد، به موقع مطلع شوید و عکس‌العمل مناسب نشان دهید.
فرض کنید، اینفلوئنسری مطلب مثبت یا تصویری از محصول شما را به اشتراک گذاشته، وقتی به موقع از آن آگاه شوید، می‌توانید ضمن تشکر از وی و تقویت تعاملات‌، مخاطبان جدید و احتمالی را بشناسید و سیاست‌گذاری‌های خاصی را اعمال کنید. این حالت در شرایط معکوس هم به همین شکل است.

از پایش شبکه های اجتماعی می‌توانید برای ایجاد روابط معنی‌دار با دیگر اعضای جامعه استفاده کنید. پایش آنلاین منجر به تعاملاتی است که از طریق کانال‌های سنتی به آنها نمی‌رسید. مثلاً وقتی برندی شما را معرفی می‌کند و به تمجید از شما می‌پردازد، به رابطه‌ای جدید می‌رسید. از طریق این تعامل، می‌توانید به توافقات مشترک رسیده و حتی در بین طرفداران آن‌ها هم مطرح شوید. فراموش نکنید که برخی از روابط نیاز به زمان دارند و به سرعت قابل بهره‌برداری نیستند.

در نهایت اینکه برای موفقیت در کسب‌و‌کارتان باید به پایش شبکه های اجتماعی به عنوان یک ابزار حیاتی بنگرید.

4 Comments

  1. ممنونم از مطلب بسیار مفید و خوبتون ولی کاش مطلبی بذارین و شبکه اجتماعی ویدارنا رو هم معرفی کنین. من مدتهاست ازش استفاده می کنم و به جرات می تونم بگم که قویترین شبکه اجتماعی فارسیه.
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.