نیوزباکس

۱۰ دلیل مهم نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی 

زمان مطالعه: 6 دقیقه

اگر کمی در میان آمارهای مربوط به فضاهای مجازی چرخ بزنید، درمی‌یابید که با اقیانوس بی حد و حصر اطلاعاتی مواجه هستید! شبکه‌های اجتماعی در این سال‌ها توانسته‌اند به سادگی در جایگاه رسانه‌های قدرتمند قرار گیرند. هرچند که عده‌ای از کسب و کارها هنوز باور ندارند که می‌توان با در دست داشتن این ابزار قدرتمند راهی مسیر موفقیت، شناخت و شهرت شد، اما تحقیقات جامعه‌شناسی در سال‌های اخیر حکایت از آن دارد که شبکه‌های اجتماعی بازوی قدرتمند هر کسب و کار برای نفوذ به افکار عمومی هستند. این گستردگی باعث شده تا در سال‌های اخیر نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی بیشتر از هر زمان دیگری احساس شود.

چرا نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی جدی است؟

در هر ثانیه بیشتر از 45000 گیگابایت اینترنت در سراسر جهان مصرف می‌شود. در همین سفر یک ثانیه‌ای است که بیش از 7500 توئیت، 750 عکس و 1250 پست در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند. این تنها سرگذشت یک ثانیه از تمام روز است! برای رسیدن به آمار نسبی اطلاعات منتشر شده در این جهان ماورایی اطلاعاتی، این اعداد و آمارها را در 86400 ثانیه در روز و  365 روز در سال ضرب کنید تا عدد بی انتهای اطلاعات شما را محصور خود کند.

در این میان اطلاع از اخبار مربوط به حوزه‌ای مشخص در میان این حجم عظیم محتوا کمی سخت به نظر می‌آید. این مسئله باعث شده تا فرآیندی تکنولوژیک، ساده و کاربردی در دنیا رواج پیدا کند که به آن پایش می‌گویند. پایش اخبار می‌تواند به سادگی شما را به مقصد درست اطلاعاتی هدایت کند. با این کار می‌توانید در زمان مشخص به بخش مهمی از اطلاعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی دست پیدا کنید. اگر هنوز به صحت این فرآیند اطمینان ندارید ما برای شما 10 دلیل مهم برای نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی را آورده‌ایم:

شبکه‌های اجتماعی تریبونی برای معرفی برندها

مشتریان بالقوه امروزه زمان بیشتری را در رسانه‌های اجتماعی صرف می‌کنند تا تماشای تلویزیون و یا خواندن مطبوعات کاغذی! آن‌ها اعتقاد دارند که می‌توان با حضور در رسانه‌های اجتماعی از راه‌های سریع‌تری به اطلاعات بروز و مفید و یا شرکت‌های هدف دسترسی پیدا کرد. در ایده‌آل‌ترین حالت، شما به سادگی می‌توانید با استفاده از شناخت درست کانال‌ها در شبکه‌های اجتماعی،  توجه آن‌ها را به تصویر برند خود جلب کنید.

فراموش نکنید که این رسانه‌ها فضاهایی هستند که در آن می‌توان افرادی در تمام گروه‌های سنی و در هر جنس را ملاقات کنید؛ کسانی که پتانسیل مالی مناسبی دارند و می‌توانند ساعت‌های زیادی از روز را در گشت و گذارهای اینترنتی بگذرانند. این دلایل باعث شده تا عدم حضور در شبکه‌های اجتماعی تقریبا غیر ممکن به نظر برسد.

امکان دسترسی سریع به مهم‌ترین نام‌های تجاری در شبکه‌های اجتماعی ، پورتال‌ها، انجمن‌ها و صفحات وب از طریق رسانه‌های جمعی، یکی از مهم‌ترین دلایل نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی است. فرآیندی که گام محکم برند و یا شرکت شما برای رسیدن به موفقیت و شهرت است.

چالشی به نام بحران تصویر تجاری

رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی در زندگی روزمره‌ی خصوصی و حرفه‌ای ایفا می‌کنند. ما معمولا به‌طور روزانه صفحات رسمی فیس بوک، پست‌های مهم توئیتر و ترندهای اینستاگرام را مطالعه می‌کنیم؛ بخش زیادی از این بررسی به نظرات کاربران درباره‌ی آن شرکت‌ها، پست‌ها و ترندها بازمی‌گردد. در چند سال گذشته بازخوردها به تصویر اینترنتی یک برند اهمیت چندانی نداشت، اما امروزه ممکن است مهم‌ترین تصمیمات یک کسب و کار بر اساس نظرات کاربران و یا دست کم با بهره‌گیری از آن‌ها تدوین شود.

اما چه اتفاقی می‌افتد اگر از بازخوردهای مثبت و منفی که به کسب وکار شما در فضای مجازی وجود دارد بی‌خبر باشید؟ بازخورد یکی از کارکنان و یا مشتریان ناراضی می‌تواند طوفان عظیم آنلاین را برای شما به وجود آورد. بسیاری از شرکت‌ها سعی می کنند به طور مداوم از تصویر برند خود در دنیای مجازی آگاه باشند. حقیقت این است که احتمال به اشتراک‌گذاری انتقادات آنلاین از سمت مشتریان نا امید بسیار زیاد است؛ به همین دلیل شناسایی پست‌های مخرب و حل و فصل آن پیش از گسترده شدن نارضایتی، یکی از دلایل نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی و قلاب نجات شما از بحران تصویر برند است.

یک قدم نزدیک‌تر به رقیبان!

تجزیه و تحلیل اخبار، کشف مشکلات تکراری در زمینه‌های یکسان و یا آگاهی از مسائل مورد نیاز مشتریان رقبا، می‌تواند مانند واکسن شما را از وقوع این مشکلات ایمن کند. عادلانه است اگر فرض کنیم رقبای شما در بازار نظاره‌گر شما هستند و شما نیز می‌توانید این کار را انجام دهید؛ به یاد داشته باشید که نتیجه‌گیری‌های مبتنی بر اشتباهات دیگران کمتر از یادگیری آن خطاها دردناک خواهد بود.

یافتن تهدیدات بازار، ارتقا محصول بر اساس پیشنهادات مشتریان رقبا، دانستن وضعیت فعلی رقیب و استفاده از نقاط ضعف و قوت آن‌ها برای ایجاد مزیت رقابتی دلیل دیگر نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی است.

نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی

گروه هدف را شکار کنید

رصد رسانه‌های اجتماعی می‌تواند پاسخ درستی به تیم‌های بازاریابی برای یافتن گروه هدف بدهد: یافتن افراد مناسب برای تبدیل شدن به مشتری از ساده‌ترین مسیر!

تجزیه و تحلیل کلی مخاطبان، شما را قدم به قدم به اجرای اهداف تبلیغاتی درست و هدفمند نزدیک می‌کند. علاوه بر آن شما را مطلع می‌کند که کدام کانال‌های ارتباطی آنلاین، مناسب‌ترین گزینه برای بازار شماست، از این راه می‌توانید محبوبیت خود را در بین مخاطبان در کانال مربوط به خود بسنجید. این تجزیه و تحلیل تنها زمانی برای شما امکان پذیر خواهد بود که نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی را باور داشته باشید.

زبان مشترک خود و مشتریان را بیابید

ردیابی بحث‌های آنلاین از برند شما و یا از مطالب مربوط به حوزه‌ی کاریتان، می‌تواند تصویری بزرگ‌تر و کلی‌تر از زبان مخاطبان در رسانه‌های جمعی مختلف را به شما بدهد. مهم نیست که آیا کاربران رسانه‌های اجتماعی به طور مستقیم به نام تجاری شما واکنش نشان می‌دهند و یا از دغدغه‌های خود در یک حوزه مشخص صحبت می کنند، با رصد این واکنش‌ها می‌توانید ساختاری درست از زبان محبوب مخاطب داشته باشید و واکنش‌های او را به یک دایره المعارف کامل و کاربردی برای خود تبدیل کنید.

امروز بهتر از دیروز!

حتی بهترین خدمات و محصولات ممکن است نیاز به پیشرفت داشته باشند. نظارت مداوم بر اینترنت بهترین راه برای کسب مشاوره ارزشمند از کاربران و مشتریان است. شما می‌توانید افکار واقعی مخاطبان خود را از طریق ارتباطات آنلاین، صمیمانه مطالعه کنید؛ این اطلاعات برای ارتقاء جایگاه، محصول و خدمات شما مفید است.

پایش شبکه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کند تا نه تنها راه‌های ساده‌تری برای رسیدن به هدف مورد نظر شناسایی کنید، بلکه می‌تواند یک منبع اطلاعاتی استثنایی برای شرکت شما باشد.

این اینفلوئنسرهای تاثیرگذار!

اینفلوئنسرها معروف‌ترین افراد در دنیای مجازی هستند. در سال‌های اخیر و با گسترده شدن ورود کسب و کارها به شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات شکل متفاوت‌تری به خود گرفت. این روزها می‌توان بیشترین فرصت‌های تبلیغاتی را در صفحه‌ی کاربران پرنفود رسانه‌های جمعی دید. علت این نوع از تبلیغات نفوذ گسترده و تاثیر گذار این افراد بر دنبال کننده‌ها است.

اما برای آنکه تبلیغات خود را به افراد درستی در این زمینه بسپارید، بهتر است بدانید که کدام اینفلوئنسر بیشترین وجه شباهت را با شما و کسب و کارتان دارد. این امر تنها زمانی اتفاق می‌افتد که صفحات تعداد زیادی از اینفلوئنسرها را بازبینی کرده باشید تا تصمیمی درست و کاربردی بگیرید. در این بخش می‌توان به سادگی نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی را مشاهده کرد.

نیاز به پایش شبکه‌های اجتماعی

بهینه‌سازی مطالب منتشر شده

اگر به دنبال تاثیرگذاری در رسانه‌های جمعی هستید، حتما می‌دانید که انتشار محتوای تکراری و بدون اعتبار می‌تواند به شما و کسب و کارتان لطمه‌ی فراوانی وارد کند. پایش شبکه‌های اجتماعی به شما امکان بررسی پست‌ها از نظر محتوا، بررسی زمان انتشار و ایجاد گزارش‌های دوره‌ای را خواهد داد. نتیجه اینکه می‌توانید به صفحه‌ای بهینه و هدفمند تبدیل شوید.

ایجاد قدرت برای برند

ایجاد قدرت را می‌توان مهم‌ترین دلیل نیاز به پایش شبکه های اجتماعی دانست. بازاریابان و مدیران موفق کسانی هستند که اطلاعاتی وسیع‌تر داشته باشند. به عبارت دیگر پایش رسانه‌ها می‌تواند باعث ایجاد بینشی وسیع‌تر و همه جانبه‌تر باشد. رصد دنیای مجازی همچنین می‌تواند قدرت پیش‌بینی را در فرد ایجاد کند. همه‌ی این عوامل در کنار هم زنجیره‌ای ارزشمند را تشکیل می‌دهند که به شما در ایجاد قدرت برند کمک خواهند کرد.

پایش دقیق‌تر، فروش بیشتر

پایش اینترنت شما را قادر می‌سازد تا ارتباطات رسانه‌ای خود را تحت تاثیر قرار دهید. بهترین خریداران را می‌توانید در میان گفتگوهای شبکه‌های اجتماعی بیابید تنها اگر از اطلاعات منتشر شده در دنیای مجازی اطلاع کامل داشته باشید. پاسخ دادن به پست‌های کاربران در زمان واقعی به شما پتانسیل فروش عمده را می‌دهد و باعث بزرگ‌تر شدن نام تجاری شما خواهد بود.

انتخاب یک مسیر ساده شاید در ابتدا گنگ و ناشناخته به نظر برسد، اما ورود به آن می‌توانید مسیر میانبر موفقیت را تجربه کنید. مهم‌ترین ابزار شما برای موفقیت در این موقعیت‌های تجاری و شاخه‌های روابط عمومی، پایش اخبار و پایش شبکه های اجتماعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.