نیوزباکس

۵ قدم اصلی استفاده از سامانه پایش شبکه های اجتماعی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
5 قدم اصلی در به‌کارگیری از سامانه پایش شبکه های اجتماعی

مراحل پایش شبکه های اجتماعی براساس سرویسی که مورد استفاده قرار می‌دهید متفاوت است. این مراحل ساده به نظر می‌رسند، اما اگر به درستی انجام نشود، موجب سردرگمی شما می‌شود. شرکت‌های زیادی برای استفاده از سامانه پایش شبکه های اجتماعی به کارشناسان و مشاوران مراجعه می‌کنند، اما اغلب پایش شبکه های اجتماعی  برای آن‌ها پایین‌تر از سطح انتظارات‌شان انجام می‌شود.

دلیل اصلی این مسئله، عدم اطلاع مشتریان از چگونگی استفاده از سامانه پایش شبکه های اجتماعی برای کلمات کلیدی خود و همین‌طور به کارگیری اطلاعات جمع‌آوری‌شده است. اما جای نگرانی نیست، چون این‌گونه موارد با آموزش قابل حل هستند.

چگونه از سامانه پایش شبکه های اجتماعی استفاده کنیم؟

در حالت کلی یک سامانه پایش شبکه های اجتماعی  دارای مراحل زیر هستند. ما در اینجا موارد ضروری که برای پایش یا مانیتورینگ شبکه های اجتماعی موردنیاز است را بررسی می‌کنیم:

 1- راه‌اندازی پروژه

در این مرحله باید به موارد متفاوتی فکر کنید. بیایید درباره بهترین شیوه‌ی تنظیم یک پروژه پایش شبکه های اجتماعی صحبت کنیم.

این بخش به عنوان زیرساخت اقدامات بعدی شما بسیار مهم است. فقط با اجرای بهینه یک پروژه، می توانید به تصویری دقیق از شرایط برند و کسب و کارتان برسید.

چند نکته در مورد چگونگی ایجاد یک پروژه ایده‌آل:

● مراقب اشتباهات‌تان باشید.
● کلمات کلیدی زیادی انتخاب نکنید.
● کلمات کلیدی مرتبط را انتخاب و بررسی کنید.
● از کلمات کلیدی نامربوط استفاده نکنید.
● فیلتر مناسب زبانی را انتخاب کنید. (در صورتی که سامانه پایش شبکه های اجتماعی شما، چند زبان را پشتیبانی می‌کند، این مورد را بررسی کنید.)

اگر شما در پایش فضای مجازی بی‌تجربه هستید و می‌خواهید برای مانیتورینگ شبکه های اجتماعی از تگ‌ها و عباراتی که به برندتان اشاره دارد، استفاده کنید، می‌توانید پیشنهادات ما را بررسی کنید:

● نام شرکت
● توییتر شرکت
● اینستاگرام شرکت
● هشتگ‌های مرتبط با شرکت
● نام محصول

2- پایش کلمات کلیدی

یکی از بهترین روش‌ها پایش سایر کلمات کلیدی است که به کسب و کار شما ارتباط دارد. با این کار به تصویری کامل‌تر از آنچه در حوزه کاری‌تان می‌گذرد، دست می‌یابید. آن‌ها می‌تواند شامل روندهای جدید، محصولات جدید، رقابت‌های جدید و … باشد.

برای پایش کلمات کلیدی مرتبط، باید روی تمامی کلید واژه‌ها تحقیق کنید. این عمل نه تنها برای پایش شبکه های اجتماعی مفید خواهد بود بلکه می‌توانید از آن برای ارتقاء SEO، ایجاد محتوا، تبلیغات پولی و کلیکی استفاده کنید.

زمانی‌که فهرست خود را تنظیم کردید، می‌توانید کلید واژه‌های مرتبط را انتخاب کرده و آنها کنترل و بررسی نمایید.

 3- استفاده از نوتیفیکیشن‌ها

همیشه مراقب کلمات کلیدی و تگ‌های برندتان باشید. به این ترتیب شما محتوای مربوط به کسب و کارتان را از دست نمی‌دهید. برای انجام این کار چند گزینه دارید. در واقع یکی از اشتراکاتی که در هر سامانه پایش شبکه های اجتماعی  وجود دارد، قابلیت ارسال نوتیفیکیشن است:

نوتیفیکیشن‌های ایمیل

یک ابزار پایش شبکه های اجتماعی  مانند Brand24، نوتیفیکیشن‌های مربوط به محتوا (نام یا تگ‌های شما) را ارسال می‌کنند. شما می‌توانید با انتخاب درست تگ‌ها از آن‌ استفاده کنید. Brand24 همچنین دارای یک ویژگی بسیار جالب به نام Alarm Storm است. نوتیفیکیشن های ایمیلی شما را از تغییرات ناگهانی در حجم محتوا و تعامل‌تان آگاه می‌سازد.

یکپارچگی در Slack

اگر شما و تیم‌‌تان در Slack با هم در ارتباط باشید، می‌توانید نوتیفیکیشن‌های مرتبط را از طریق یکی از کانال‌های‌ Slack  هم دریافت کنید. این راحت‌ترین راه دسترسی به تگ‌های شما است.

اپلیکیشن موبایل

Brand24 یکی از معدود ابزارهای پایش شبکه های اجتماعی است که دارای اپلیکیشن موبایل است. این برنامه دارای قابلیت ارسال نوتیفیکیشن‌های مرتبط با تگ‌های انتخابی شما است.

4- ساخت گروه

گروه‌بندی محتوا به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را به دسته‌های مختلف تقسیم کنید. این دسته‌بندی‌ها کاملا به شما بستگی دارد، مثلا:

● محتوای مربوط به مشتریانی که به دنبال کمک یا راهنمایی هستند.

● محتوای مربوط به بازخورد مشتریان

● محتوای مرتبط با رقبا

● محتوای مثبت یا منفی

محتوا مرتبط با تاریخ‌های خاص یا ماه‌ها

5- پاسخ‌گویی

جمع آوری مطالب و محتوا جزئی از فعالیت شما است. بخش مهم دیگر در پایش شبکه های اجتماعی ، پاسخ‌گویی است.
برخی از بازخوردهایی که به دست می‌آید، می‌تواند حاوی نظرات مشتریانی باشد که به دنبال کمک فوری هستند. رسیدگی به این مخاطبان بسیار مهم است. این مورد در نحوه ارتباط با مشتری و بهبود تجربه خرید وی تاثیرگذار است. به یاد داشته باشید که یک مشتری خوشحال، بهترین تبلیغ است.

و در نهایت اینکه، آنچه گفته شد تنها برخی از نکاتی است که شما باید به عنوان یک کاربر در استفاده از سامانه پایش شبکه های اجتماعی بدانید. بدیهی است که برای موفقیت در این زمینه، مطالعه، تحقیق و استفاده از مشاوران کار آزموده نیز به شما توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.